Epea

433145312_302409915990059_4553775850920956626_n.jpg

Jolanta Fainstein, Balony (fragmenty)

Sześćdziesiąt kilka lat temu w Paryżu ktoś nazwał 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru. Zatem świętujmy. Eviva l'arte! Podnosimy kurtynę. Na afiszu Epei pojawia się Jolanta Fainstein i IX scena "Balona". Na scenę wkraczają Klaun, Dziecko, Strach na wróble, Chmura, Meduza, Kaczątko i inni. Coś czyha na szafie, rzuca złowrogie cienie... Lubimy teatr w naszym czasopiśmiennym barłogu.

Kwasniewska_Martyna1.png

Katarzyna Nowak-Szelejewska, Fragmenty

Już od dawna nie możemy nadziwić się pięknem realizacji językowej w tekstach Katarzyny Nowak-Szelejewskiej. Pomiędzy innymi prawdami z tego dziwienia narodziły się między falami Sanu debiutanckie „Skrzypki” (wyd. Książnica Podlaska, 2023) Weźcie koszyk na zakupy (nie potrzebujecie drobnych): https://ksiaznicapodlaska.pl/pl/sklep/ Autorka rozmawia do nas także w trwającym numerze. O wpatrywaniu się w siebie do kolejnej śmierci, bo już nic innego w życiu nie będzie miało sensu. Jest też o snach i pamięci, które dziedziczymy ku przerażeniu praojców i pramatek. I o piersiach La Fornariny, które możemy ocalić od ogrodu. Dużo tu o nas…

IMG_6122.jpg

Olga Rembielińska, 9 wierszy

Czytając wiersze Olgi Rembielińskiej nie dopuszczamy hierarchii, w której śmierć byłaby najmniej ważna albo najważniejsza. Trochę też czasu nam zajęło dostrzeżenie w tle wierszy postaci / w jasnej szacie.

epea_pul_paulina.jpg

Grzegorz Pul, "From Somalia Szczawiowa"

Bezceremonialnie i celebrująco. Z namysłem rzuconym w trawę, żeby hasał. Ekstrawagancka codzienność from Podlasie.

falkowski 1.png

Katarzyna Anna Strębska

J. oblizuję mleczykowaty mech, osad winny, pełna jestem słońc. jeszcze palce mam w maju, badam jej meander i macicę, nacieram się pierwotnością, jedyna prawdziwa sentencja o śmierci to twój śmiech

plastus.jpg

Jeremi Siudyła, "O leniwym Flamastrze i patencie Benjamina Franklina"

Niech przemówi biogram autora: dwunastolatek, odkrywający świat nauki, sztuki i literatury w edukacji domowej. Podróżnik, zaangażowany bywalec muzeów i galerii malarstwa, miłośnik kina niemego i pożeracz książek. Początkujący filmowiec techniką animacji poklatkowej".

Świt 2 Maksymilian Dawid Drażba PLSP.jpg

Bogna Skrzypczak-Walkowiak, Wstyd

U Bogny Skrzypczak-Walkowiak wstyd przybiera postać łagodnej kruszyny, która drzemie nieśmiało, w najdalszych zakamarkach duszy. Jesteśmy zobowiązani dodać, że według nas wstyd uwielbia przebierać się za mgłę. Urzekająco chłonie przestrzeń w zasięgu ręki i oka. To drobne kropelki przechłodzonej wody. Za nimi może wcale nie ma gdzie sięgać. I na co patrzeć. Szczyty utopił w mgle, zaraniu i kolorze chamois nieoceniony Maksymilian Dawid Drażba.

Kwasniewska_Martyna3.png

Maja Pszczoła, 5 wierszy

Za-żywa-my nadziei, a może snujemy przypuszczenia, że spojrzenie ulepione z gliny tamtej nocy pozwala wpatrywać się w niego jak w świętego. W nas czule wpatrują się wiersze Mai Pszczoły, głaszczą po głowie szorstką dłonią. Na to wszystko pozwala czerwony olbrzym. Nie pożryj nas, jeszcze nie dziś...

Borowska.Julia1.jpeg

Kamila Pawełoszek, "Śmierć słońca"

Pchany jest świt, nadzieja wolności, idą myśli, wspomnienia, sen i gorąca jawa. Co pchnie? Najpierw gęste zgrzebło Pawełoszek, a na końcu to wiadomo co...

sciana.jpg

Maciej Julian Krotke, 3 wiersze

Wiersze nie pasują do tegorocznego karnawału, który już się kończy, a do takiego, który by się właśnie zaczynał i pachniał świeżą, hardą wystawą w przejrzystej witrynie. Słowo "przejrzyste" jest tutaj kluczem.

Adres redakcji:
„Epea. Pismo literackie”
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14A
15-097 Białystok
e-mail: epea@ksiaznicapodlaska.pl



Powrót na początek strony