Zwyciężyła poezja

8 lutego 2020 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, w ramach IV Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie Podsumowanie”, odbył się II Turniej Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja”. Wzięło w nim udział czterdziestu trzech poetów – uznanych twórców, jak i debiutantów.

Turniej Jednego Wiersza zyskuje na popularności. W tegorocznej edycji wzięli udział poeci z województwa podlaskiego, jak i z innych części kraju. Zasady konkursu są proste – uczestnicy zgłaszają jeden utwór poetycki, który jest prezentowany (bez podawania nazwiska autora) przed publicznością, zgromadzoną w audytorium Książnicy Podlaskiej. Ideą turnieju jest zjednoczenie środowiska literackiego, dlatego też uczestnicy losują utwory, które zaprezentują, a swoje wiersze mają szansę usłyszeć w interpretacji innych twórców.

W konkursie przyznawane są dwa rodzaje wyróżnień: wspólny wybór uczestników i publiczności oraz nagroda jury.

Podczas drugiej edycji turnieju, jury w składzie: dr Marta Białobrzeska – literaturoznawczyni, Justyna Sawczuk – redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie” oraz Eligiusz Buczyński – poeta i pomysłodawca Turnieju Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja”, nagrodziło wiersz Smutny jak Normals Wojciecha Muszyńskiego. Publiczność nagrodziła ex aequo:
Urszulę Krajewską-Szeligowską za utwór Pejzażysta październik, Joannę Dąbrowską za wiersz Czerwony oraz Pawła Gorszewskiego za utwór Worek.

CZYTAJ WIĘCEJ…