Znane są już nominacje do Nagrody Orfeusza

24 kwietnia 2020

Ilustracja do artykułu Znane są już nominacje do Nagrody Orfeusza

Ogłoszono nominacje do IX edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ. Wśród nominowanych do Nagrody Orfeusza Mazurskiego, znalazły się tomy autorów współpracujących z nieregularnikiem „Epea. Pismo literackie”, w tym tom „wiersz o świcie” Małgorzaty Sochoń, wydany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – wydawcę pisma „Epea”.

Jury pod przewodnictwem prof. Jarosława Ławskiego, spośród rekordowej liczby 263 zgłoszonych publikacji, wybrało dwadzieścia tytułów nominowanych w kategorii ogólnopolskiej Nagrody Orfeusza oraz pięć tomików poetyckich w kategorii Orfeusz Mazurski. – To sytuacja wyjątkowa, nigdy nie zdarzyło się, by do Orfeusza Mazurskiego nominowane były więcej niż trzy publikacje, w tym roku jednak ze względu na wysoki poziom oraz rozkład głosów jury, postanowiliśmy nominować aż pięć tomów – mówi prof. Jarosław Ławski i dodaje: - To był bardzo dobry rok dla poezji tworzonej w północno-wschodniej Polsce.

Wśród wspomnianych pięciu nominowanych tomów, znalazły się publikacje autorów, z którymi współpracuje nieregularnik „Epea. Pismo literackie”, jak augustowski poeta Erazm Stefanowski czy Małgorzata Sochoń, której tomik „wiersz o świcie” wydała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, będąca także wydawcą naszego pisma. – Cieszę się, że wydany przez Książnicę tomik poetycki zyskał uznanie kapituły i znalazł się w ścisłej czołówce konkursu, tym bardziej, że sami zwróciliśmy się do Autorki z propozycją wydawniczą, gdyż w naszej ocenie jej twórczość prezentuje wysoki poziom – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – Propozycję złożyliśmy po Turnieju Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja”, organizowanym w ramach Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Utwór Małgorzaty Sochoń wygrał ów poetycki bój, a trzeba zaznaczyć, że głosujący nie znali nazwisk autorów.

W kategorii Orfeusz Mazurski znalazły się też dwa znakomite tomy twórców, związanych z Białymstokiem i Podlasiem: „Bierżałowce” Krzysztofa Gedroycia oraz „Ziemia zaklęta” Bogdana Dudki.

Orfeusza honorowego, jury przyznało zmarłemu niedawno prof. Andrzejowi Strumille – wybitnemu malarzowi, grafikowi, rzeźbiarzowi, fotografikowi, pisarzowi i poecie, za tomik „69”. – Tomik prof. Strumiłły był zdecydowanym faworytem, w kategorii Orfeusza Mazurskiego – przyznaje prof. Jarosław Ławski – Regulamin nie pozwala na przyznanie nagrody autorowi nieżyjącemu, tak więc w tej sytuacji zdecydowaliśmy o przyznaniu Orfeusza honorowego.

Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Orfeusz Mazurski przyznawany jest autorom z północno-wschodniej Polski.

(js)

Powrót na początek strony