Recenzje

  • Okładka książki Umberto Eco Cmentarz w Pradze
    Umberto Eco – Cmentarz w Pradze Ach, ten niesamowity Umberto Eco! (próba zrozumienia świata: „Cmentarz w Pradze”) Money makes the world go round… Wśród ludzi usiłujących zrozumieć świat, by później swoje pojęcie o świecie przekazać innym ludziom, Umberto Eco zajmuje miejsce czołowe (jeżeli w ogóle nie pierwsze). W ostatnią środę maja mieliśmy możliwość porozmawiania o jego utworze noszącym tytuł „Cmentarz w… Czytaj więcej …
  • Piotr Brysacz – Patrząc na wschód Nigdy nie byłam w stepie, tundrę znam jedynie z programów przyrodniczych, a tajga kojarzy mi się po części z bajką, po części z gehenną kazamatów. Z miejsc, które odwiedziłam, najbardziej wschodni wydaje mi się Supraśl za Białymstokiem, mała urokliwa miejscowość usytuowana na pograniczu dwóch światów: Wschodu i Zachodu, świata łacińskiego i kultury bizantyjskiej. Jeśli kogoś… Czytaj więcej …
  • Elif Safak – Pchli pałac Dyskusyjny Klub Książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce poleca powieść Elif Safak Pchli pałac. Turecka pisarka jest autorką czternastu powieści, z których sześć zostało wydanych w języku polskim (Sufi, Pchli pałac, Lustra miasta, Bękart ze Stambułu, Czarne mleko, 40 zasad miłości). Jest osobą żyjącą pomiędzy Turcją a Stanami Zjednoczonymi, jednak to Stambuł uczyniła bohaterem… Czytaj więcej …
  • Katarzyna Rosicka-Jaczyńska – Ołówek DKK działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce poleca autobiografię Katarzyny Rosickiej-Jaczyńskej Ołówek. Kiedy wzięłam Ołówek do ręki, o autorce nie wiedziałam zupełnie nic, ani nawet nie wiedziałam, czego mam się spodziewać po książce, gdyż tytuł sam w sobie niczego tak naprawdę nie zdradza, póki nie zajrzymy do środka. Czytaj więcej …
  • Bogowie nie są sprawiedliwi: C.S. Levis – Dopóki mamy twarze Clive Staples Lewis znany jest zdecydowanej większości z nas jako autor znakomitych Opowieści z Narnii – cyklu powieściowego kierowanego głównie do młodszego grona odbiorców. Mało kto wie, że dorobek pisarza obejmuje także kilka książek dla dorosłych: Smutek, Problem cierpienia i Dopóki mamy twarze – ostatni utwór Lewisa, po raz pierwszy wydany w 1956 roku, kierowany… Czytaj więcej …
  • Czterysta batów Recenzja powieści Davida Gilmoura „Klub filmowy”, Wydawnictwo Dobra Literatura. Jak byś zareagował, gdyby pewnego dnia okazało się, że twoje ukochane dziecko – twoja duma i chluba – nie chce chodzić do szkoły? Złością? Groźbą? Szantażem? Karą? Propozycją terapii? Czytaj więcej …
  • Per Olov Enquist – opowieść o blanche i marie Lubię książki biograficzne. Po dzieło Pera Olova Enquista pt. „Opowieść o Blanche i Marie" sięgnęłam z prawdziwą przyjemnością. W naszym DKK była dla mnie prawdziwą perełką. Sięgnęłabym po nią także ze zwykłej babskiej ciekawości. Dwie kobiety, a może to namiętny związek, a może wielka miłość? A może zwyczajna, choć wielka przyjaźń? Niedawno media zastanawiały się czy… Czytaj więcej …
  • Guillaume Musso – Ponieważ cię kocham Powieść Guillaume Musso Ponieważ cię kocham ukazała się w 2007 r., przekład polski z języka francuskiego został wydany w 2009 r. Jest to piąta książka tego autora. Guillaume Musso ur. w 1974 r. w Antibes. Z wykształcenia ekonomista. Tytuł licencjata otrzymał na uniwersytecie w Nicei, studia kontynuował w Montpellier. Czytaj więcej …
  • John Updike – A potem Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło w atmosferze rozmów o przemijaniu i starości. Inspiracją jak zwykle była książka- zbiór 21 opowiadań nieżyjącego już amerykańskiego prozaika Johna Updike'a. „A potem...” to cykl poświęcony ludziom wkraczającym w okres poetycko zwany „jesienią życia”, a że temat nie należy do najpopularniejszych, z pewną nutą niepewności podeszli do lektury nasi… Czytaj więcej …
  • Jacek Dehnel – Balzakiana 30 marca 2011 r. po raz kolejny spotkali się miłośnicy dobrej literatury, by tym razem porozmawiać o książce Jacka Dehnela pt. „Balzakiana”. Ten młody, niezwykle utalentowany poeta i prozaik już wcześniej zdobył serca hajnowskich Klubowiczów „Lalą”, o której mieli przyjemność dyskutować w 2007 r. Czytaj więcej …