Co warto czytać najmłodszym?

Agnieszka Jucewicz, Bajka o Lęku, Agora dla dzieci, 2022

 

Państwu Człowieczyńskim rodzą się pięcioraczki: Radość, Złość, Smutek, Wstręt i Lęk. Każde z dzieci jest piękne, mądre i kochane przez rodziców. Każde z nich jest też inne i jedyne w swoim rodzaju. Radość – nieustannie się cieszy, Złość – jest bardzo ekspresyjna, Smutek – ciągle popada w melancholię, Wstręt – doskonale wie, czego nie lubi, a Lęk… No właśnie, Lęk to dziecko, które wprawiło rodziców w zakłopotanie. Kochali je, ale martwili się o nie najbardziej. Bo jak tu radzić sobie z małym człowiekiem, który boi się wszystkiego? Dosłownie wszystkiego: innych dzieci, chodzić do przedszkola, zostawać samemu w domu, burzy, bajek o smokach, czarnych kotów (białych też), dużych psów, panów w czapkach, pań z parasolką, nocy, dnia…

Bajka o Lęku to piękna i mądra opowieść o emocjach. My, dorośli, często nie potrafimy o nich mówić, a co dopiero dzieci. Ale gdy mówi o nich Agnieszka Jucewicz, możemy mieć pewność, że zrobi to z niezwykłą delikatnością, wrażliwością, uwagą i szacunkiem.

Z pięciorga emocji przedstawionych przez autorkę to właśnie Lęk jest tą najbardziej nieprzyjemną. Kiedy przychodzi, nie wiemy co z nim robić, bo dławi nas, paraliżuje, odbiera zdolność racjonalnego myślenia… A rozwiązanie wydaje się być proste: „Jak się pojawia, to trzeba się z nim przywitać, zatroszczyć o niego, przytulić, pobyć z nim, a potem go pożegnać”. Książka skierowana jest do dzieci, ale z pewnością jest lekturą obowiązkową dorosłych.

(mk)

 

KOLEJNE RECENZJE REDAKCJI ZNAJDZIESZ TUTAJ

 

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2022 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: