Epea. Pismo literackie nr 1/2022 (8)

Okładka nieregularnika "Epea. Pismo literackie" nr 1/2022 (8) z wykorzystaniem grafiki Zuzanny Januszko z PLSP w Supraślu.

Szanowni Państwo,

oddajemy w Wasze ręce ósmą już „Epeę” w nowym składzie i szacie graficznej, za którą odpowiada znakomita ilustratorka Małgorzata Masłowiecka. Zmianę logotypu wymusiła poniekąd współpraca z młodymi artystami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. Ich dynamiczne, odważne, oryginalne interpretacje motywów przewodnich tego – „Nafta” – oraz kolejnego – „Wysoko/niżej/najwyżej” numeru, nawiązujące do postaci patronów roku 2022: Ignacego Łukasiewicza oraz Wandy Rutkiewicz, skłoniły nas do uwspółcześnienia wyglądu pisma.

Eksplorując znaczeniową okolicę nafty, a zatem i lampki, z którą przeszukujemy poddasza domów, przypomnieliśmy sobie o znakomitej wystawie w białostockim „Arsenale” i rozmowie z jej kuratorem, Michałem Perłą. Tomasz Filipowicz przygotował dla Państwa krótki przegląd książek popularnonaukowych dla najmłodszych oraz zestawienie ciekawych biografii ludzi nauki, które warto zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd lub raczyć się nimi w jesienne wieczory. Katarzyna Droga natomiast przypomina o roli kobiet w rozwoju nauki.

Nafta okazała się w toku dziejów zdobyczą, a zdobywanie niemożliwe okazywało się bez ofiar. Dariusz Adamowski dzieli się refleksjami po lekturze poruszającej Bratniej duszy Davida Diopa. Jak twierdzi Piotr Janicki, twórca nowego działu „Recenzja odzyskana”: „Omawiana twórczość Adama Lizakowskiego to smutny krajobraz resztek po kapitalizmie”, o władzy i zniewoleniu w książce Alhierda Bacharewicza Sroka na szubienicy pisze natomiast Ewa Szarkowska. Wszystkie te książki i tematy pachniały nam naftą…

Oczywiście dalecy jesteśmy od monotematyzmu. Oto Sebastian Kochaniec odpowiada na pytanie: „Co łączy gry wideo z literaturą?”, wspomniany Piotr Janicki wypytuje Dawida Bujnę o tomy poetyckie nominowane do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, z której to rozmowy wyłania się interesujący obraz współczesnej, młodej sceny poetyckiej, a Malika Tomkiel w swoim tekście poświęca czas zawodowi pisarza i temu, z czym musi się on zmagać.

W numerze nie zabraknie też stałych punktów w postaci m.in. podróżniczego reportażu Zofii Piłasiewicz, muzycznej rozmowy Eligiusza Buczyńskiego, a także wierszy oraz tekstów prozatorskich, przesłanych przez autorów z różnych części Polski.

Zanurzcie się Państwo w lekturze. Zapraszam serdecznie.

Justyna Sawczuk
redaktor naczelna

 

Epea. Pismo literackie nr 1/2022 (8)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury -państwowego funduszu celowego. 

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego