Epea. Pismo literackie nr 2/2022 (9)

Okładka nieregularnika "Epea. Pismo literackie" nr 2/2022 (9)

Szanowni Państwo,

już po raz dziewiąty witam się z Wami z tej pierwszej strony. To dla mnie numer szczególny, bo jego motyw przewodni „Wysoko / niżej / najwyżej” inspirowany jest postacią Wandy Rutkiewicz, jednej z patronek roku 2022, kobiety gór, a góry od lat są moją wielką miłością, choć do wyczynów Wandy mi – rzecz jasna – daleko.

Nie wyobrażałam sobie tego numeru bez rozmowy z Anną Kamińską, która – choć nie poznała Wandy Rutkiewicz osobiście – poświęciła dwa lata swojego życia na podążanie jej śladem. Efektem tej podróży jest książka. A nawet dwie, bo w trakcie pisania biografii Rutkiewicz, Ania znalazła kolejną bohaterkę – Halinę Krüger-Syrokomską, jedną z najwybitniejszych polskich alpinistek, himalaistek i taterniczek. Opowiedziała nam o tych niezwykłych kobietach i o tym jaki wpływ wywarły na nią ich życiorysy.

Nie byłoby jednak Wandy i Haliny, gdyby nie te, które przetarły im drogę na szczyt. Kim były? Z czym musiały się zmagać? M.in. o tym przeczytacie w artykule Katarzyny Drogiej Czekan i tiurniura…oraz w mojej recenzji książki Taterniczki Agaty Komosy-Styczeń. Motyw górski towarzyszy nam także w reportażu Zofii Piłasiewicz, poszukującej śladów dawnych mieszkańców Bieszczad.

„Wysoko / niżej / najwyżej” w kontekście kondycji literatury psychologicznej w Polsce – to temat rozmowy, jaką z Agnieszką Jucewicz, dziennikarką i autorką książek o zdrowiu psychicznym, przeprowadziła Malika Tomkiel. Piotr Janicki natomiast, ciekaw co widać z poziomu koron drzew, zapytał o to arborystę Marcina Leszczyńskiego. A skoro jesteśmy przy drzewach, to do lasu właśnie zabrał Łosia Czytusia nie kto inny jak Tomasz Samojlik, którego komiks czytać i oglądać możecie Państwo (wraz ze swoimi pociechami) w dziale „Dla dzieci”.

Całe spektrum „wysokich, niższych i najwyższych” emocji kryje się w tekstach autorów, którzy swoje wiersze, opowiadania czy reportaże przesłali w ramach prowadzonego przez nas naboru. I tu – korzystając z przywileju redaktor naczelnej – całkiem subiektywnie polecam Wiśnie Katarzyny Chomczyk, znakomitą prozę o dojrzewaniu.

Mogłabym tak jeszcze długo nęcić Państwa dobrą literaturą, lecz liczba znaków wskazuje, że zbliżać się powinnam do końca. Zanim to jednak nastąpi, zwróćcie Państwo uwagę na grafiki – tę na okładce oraz te pojawiające się w całym numerze. Ich autorami są młodzi, zdolni, pełni pasji uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. Niech ta szczypta sztuki uprzyjemni Państwu lekturę.

 

Justyna Sawczuk

redaktor naczelna

 

 

Epea. Pismo literackie nr 2/2022 (9)

 

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2022 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.