PROaktywnie z książką

Ilustracja do artykułu PROaktywnie z książką

PROaktywnie z książką TO projekt mający na celu animację czytelnictwa w wybranych bibliotekach publicznych województwa podlaskiego, na który Książnica Podlaska w Białymstoku pozyskała dotację w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki.

Mieszkańcy województwa podlaskiego będą mieli okazję w okresie od maja DO października br. aktywnie uczestniczyć w interdyscyplinarnych literacko-kulturalnych i edukacyjnych wydarzeniach skupionych wokół książek, popularyzujących postawy proekologiczne, prozdrowotne, prorodzinne, prospołeczne. Realizacja zadania pozwoli m.in. na wsparcie najbiedniejszych bibliotek województwa podlaskiego, które rzadko organizują spotkania autorskie czy warsztaty czytelnicze. Podniesienie atrakcyjności tych placówek w ich środowiskach lokalnych może w konsekwencji zaowocować większym zainteresowaniem praktykami czytelniczymi. Zaplanowane wydarzenia odbędą się również w wybranych filiach Książnicy Podlaskiej.

Zamierzeniem pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego – pomysłodawców i realizatorów przedsięwzięcia PROaktywnie z książkąjest organizacja 12 niekonwencjonalnych przedsięwzięć (warsztatów literackich, kulinarnych, grywalizacyjnych, psychologicznych, zajęć edukacyjnych, spotkań autorskich) adresowanych DO przedstawicieli wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych, szczególnie w wieku 60+.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa pozwoli nie tylko na promocję wartościowej literatury, ale będzie doskonałą okazją DO dyskusji  na ważne w obecnym czasie  tematy dotyczące zdrowia, ekologii, rodziny i społeczeństwa.

Program imprezy obejmuje następujące wydarzenia:

  1. Na ratunek Mateczce Ziemi – inspirujące i kreatywne spotkanie z Tomaszem Samojlikiem oparte na autorski komiksie Na ratunek Mateczce Ziemi, który w lekkiej formie pokazuje poważny problem ochrony przyrody i klimatu przed którym stoi cała ludzkość.
  2. Dobre rady na odpady – spotkanie autorskie z Bogusławem Janiszewskim połączone z interdyscyplinarnym warsztatem dla dzieci na bazie książki pt. Śmieci. TO, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie widzą. Najmłodsi czytelnicy  zapoznają się z tematami  zanieczyszczenia środowiska naturalnego i odpowiedniej segregacji odpadów.
  3. Klimat. TO, o czym dorośli Ci nie mówią – spotkanie warsztatowe dla młodzieży z Bogusławem Janiszewskim inspirowane książką Klimat. TO, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą. Uczestnicy warsztatu wezmą udział w grupowej grze biznesowej przygotowanej przez autora, która ma na celu uświadomienie odbiorcom wpływu człowieka na degradację środowiska, w tym zmiany klimatyczne.
  4. Czytanie remedium na wszystko jak poprawić swój komfort życia? - Marzena Żurek autorka książki Dieta dorosłego człowieka oraz doradca i edukator żywieniowy spotka się z seniorami w celu omówienia zasad zdrowego stylu życia i prawidłowego komponowania pełnowartościowych posiłków oraz prezentacji wybranej literatury biblioterapeutycznej.
  5. Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem – warsztaty literacko-kulinarne dla dzieci z Joanną Krzyżanek, które pozwolą najmłodszym poznać świat smaków i bajkowo opisanych przepisów na pyszne potrawy.
  6. Dobre maniery z rodziną Wafelków Joanna Krzyżanek zaprezentuje najmłodszym czytelnikom swoje dwie książki: Rodzina Wafelków. Porady na dziecięce sprawy i Dobre maniery dla dzieci. Rodzina Wafelków. Celem spotkania będzie nauka zachowania w różnych sytuacjach i savoir-vivre’u dla dzieci
  7. Komunikacja międzypokoleniowa – rozmowy bezproblemowe warsztat z Jarosławem Żylińskim, psychologiem, na którym uczestnicy otrzymają propozycje lepszego rozumienia i porozumiewania się w rodzinie czy miejscu pracy.
  8. Wolni od uzależnień – warsztaty z elementami wykładu skierowane DO młodzieży. Na przykładzie bohaterów książek Marty Fox uczestnicy spotkania będą mieli okazję zapoznać się z rodzajami nałogów i ich źródłami.
  9. Młodzież wobec wyzwań codzienności – spotkanie autorskie z Martą Fox, na którym młodzież zapozna się z twórczością autorki oraz porozmawia o swoich codziennych problemach i rozterkach.
  10. Najnowsza literatura dla młodzieży wobec wyzwań współczesności - co mówi o nastolatkach? Jak dotrzeć z literaturą DO młodzieży? – spotkanie z dr Anną Czernow adresowane DO dorosłych uczestników: rodziców, seniorów, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury, studentów.

Wymienione przedsięwzięcia realizowane będą we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego.

Projekt patronatem medialnym objęli: Wrota Podlasia – Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego, Polskie Radio Białystok, TVP3 Białystok, podlaskisenior.pl - Portal Seniorów Województwa Podlaskiego, Głos Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego     

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 
  • Dobre maniery z rodziną Wafelków- Joanna Krzyżanek - 5 czerwca 2022 r. Filia nr 3 Książnicy Podlaskiej
  • Gotowanie z Cecylką Knedelek i Ignasiem Ziółkiem - Joanna Krzyżanek - 5 czerwca 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem

    Spotkanie  ph. Czytanie remedium na wszystko – jak poprawić swój komfort życia?

Warsztaty kierowane DO dorosłych, w szczególności DO seniorów. Prowadząca - Marzena Żurek – edukatorka żywieniowa i autorka książki Dieta dorosłego człowieka, przedstawi zasady zdrowego stylu życia, prawidłowego komponowania pełnowartościowych posiłków i prozdrowotnych korzyści wynikających z czytania.

  1 czerwca 2022, godz. 17:00 – Filia nr 7 Książnicy Podlaskiej, ul. Zielonogórska 2 plakat z zapowiedzią spotkania

  2 czerwca 2022, godz. 11:00 – Biblioteka Publiczna w Mońkach. Mediateka ul. Słowackiego 4

   

Na ratunek Mateczce Ziemi - spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem  i warsztaty oparte o autorski komiks „Na ratunek Mateczce Ziemi”, który w lekkiej formie pokazuje  problem ochrony przyrody i klimatu.

Tomasz Samojlik - doktor nauk biologicznych zajmujący się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Autor komiksów i książek dla dzieci o tematyce przyrodniczej. Twórca postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka, współtwórca gier planszowych.

6 czerwca 2022, godz. 8:30 – Biblioteka Publiczna Gminy Perlejewo, Perlejewo 45

6 czerwca 2022, godz. 11:00 – Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach. Biblioteka Publiczna w Czyżach, Czyże 201

   

Spotkanie autorskie i warsztaty dla młodzieży z Martą Fox - poetką, powieściopisarką, eseistką. Została dwukrotnie uhonorowana przez Polską Sekcję IBBY w konkursie „Książka Roku”, otrzymała odznaczenie Złoty Telefon – przyznawane przez „Niebieską Linię” – Ogólnopolskie Pogotowie DO Walki z Przemocą w Rodzinie za książkę „Coraz mniej milczenia”, odznaczona medalem “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

19 września 2022, godz. 9:00  - Biblioteka Publiczna Gminy Śniadowo, ul. Ostrołęcka 7

Młodzież wobec wyzwań codzienności – spotkanie autorskie

19 września 2022, godz. 11:30 - Oddział dla Dzieci MBP w Łomży, ul. 3 Maja 6 Wolni od uzależnień  - warsztaty z elementami wykładu

   

Boguś Janiszewski - pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci: „Ekonomia, TO, o czym dorośli ci nie mówią”, “Mózg”, “Kosmos”, “Wirus i inne drobne ustrojstwa”, „Klimat”, “Śmieci”.

27 września 2022, godz. 9:00 – Biblioteka Gminna w Sidrze, ul. Rynek 5

Dobre rady na odpady – spotkanie autorskie z połączone z interdyscyplinarnym warsztatem dla dzieci na bazie książki pt. Śmieci. TO, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie widzą.

27 września 2022, godz. 11:30 – Gminna Biblioteka Publiczna w Suchowoli,  ul. Pl. Kościuszki 5

Klimat. TO, o czym dorośli Ci nie mówią – spotkanie warsztatowe dla młodzieży inspirowane książką Klimat. TO, o czym dorośli Ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą.

Wystąpienie  dr Anny Czernow  pt.  Najnowsza literatura dla młodzieży wobec wyzwań współczesności – co mówi o nastolatkach? Jak dotrzeć z literaturą DO młodzieży?  oraz towarzysząca mu dyskusja dotyczyły literatury i innych tekstów kultury, w tym tworzonych online, po które chętnie sięgają współcześni młodzi ludzie. dr Anna Czernow - literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, prezeska Polskiej Sekcji IBBY. 4 października 2022, godz. 10:00 – Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, ul. E. Plater 33 A

Spotkanie warsztatowe z psychologiem wychowawczym Jarosławem Żylińskim, pt. Komunikacja międzypokoleniowa - rozmowy bezproblemowe dotyczyło sposobów skutecznego słuchania i porozumiewania się między przedstawicielami różnych pokoleń, w tym głównie między rodzicami a dziećmi. 5 października 2022, godz. 13:00 - Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku, ul. M. Curie-Skłodowskiej 14 A.

Z przyjemnością informujemy, że Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 450 000,00 zł w ramach zadania "Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków - Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCZ 2.0 . Grupą odbiorców docelowych są czytelnicy i użytkownicy Książnicy Podlaskiej, którzy w ramach wsparcia NPRCz 2.0. będą mogli korzystać z udoskonalonej i poszerzonej oferty biblioteki obejmującej zarówno aktualizowany w trybie ciągłym i systematycznie uzupełniany o nowości wydawnicze księgozbiór, jak i formy zdalnego dostępu, umożliwiające użytkownikom dostęp do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków także poza godzinami otwarcia biblioteki, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 logotypy Narodowy rogram Rozowju i Czytelnictwa 2.0, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa    
Powrót na początek strony