Dobrą poezję trzeba smakować...
Tom, dzięki któremu przenosimy się w przestrzeń jednocześnie bliską nam i daleką. Głównym tematem jest przyroda: czysta, nieskażona, pełna delikatności, subtelności, kojących barw i zapachów. Autorka stosuje przy tym rozwiązania poetyckie, od których czytelnikowi może zakręcić się w głowie, bo jest w nich połączenie: obrazów, dźwięków, metafor, bezpośrednich i jednocześnie pełnych głębi sformułowań, nadających znaczenie całej opowieści, w niezwykły, niezapomniany sposób opisujących paradoksy świata natury – niezmiennego, uniwersalnego, a jednocześnie ulegającego wpływowi czasu i nadającemu rytm naszej rzeczywistości. W jednym z wierszy, noszącym tytuł Lato narwiańskie, Barbara Noworolska pisze: Baranki pasą się w błękicie / Ciężarne zielenią pastwiska / nabrzmiewają mlekiem w sytym nurcie zmierzchu.
Ale piękno przyrody to niejedyny temat Łąk zielonych. Poetka zabiera nas do swoich ulubionych miast: Białegostoku, Łomży, Tykocina, pokazując miejsca pełne magii, kolorowych świateł – miasta przesycone historią, skupione na teraźniejszości, trudne do zdefiniowania, niejednoznaczne, nasycone obrazami zbudowanymi dzięki przewrotnym, nieoczekiwanym metaforom. Oto fragment Innego Białegostoku: Kanak lamp jak perły / Naszyjnika Izabeli / Stroją czarne drzew konary / Latarnie jak barwne kule / Przenoszą ulice / W krainę nieznaną […] Księżyc jak kajak bez wioseł / Wolno wolniutko płynie / Przez strojną noc cichą noc.
Tomik wierszy Barbary Noworolskiej warto przeczytać – nie raz, a kilkanaście razy. Bo dobrą poezję trzeba smakować – stopniowo, powoli, z namysłem, pietyzmem, szanując każde napisane słowo, każdą kropkę i przecinek. Skoro nic tu nie jest przypadkowe, to i nasza lektura nie może być przypadkiem, a wynikiem potrzeby głębokiego obcowania z prawdziwą literaturą.
Dominik Sołowiej
Informacje o książce: Autor: Barbara Noworolska Tytuł: Łąki zielone Wydawca: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku Rok wydania: 2021