Spotkanie autorskie z ks. Kamilem Dąbrowskim
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 6 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 na promocję tomu Melancholia księdza Kamila Dąbrowskiego (Książnica Podlaska, 2022). Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na fanpage’u https://www.facebook.com/ksiaznicapodlaska.
Ks. Kamil Dąbrowski – autor kilku książek, w tym dwóch tomów poezji: Niedojrzałe wiersze (2019) i Melancholia (2022). Kapłan Archidiecezji Białostockiej odpowiedzialny za Białostocką Szkołę Nowej Ewangelizacji oraz Chrześcijańskie Centrum Ewangelizacji w Białymstoku. Lubi czytać książki oraz komiksy. Miłośnik dobrej kawy oraz kotów.
Dorota Sokołowska o tomie Melancholia:
„Oto wszystkie skazy świata, które tak bardzo kochamy: szybkość, która dławi, ciągłe bycie na widoku, odbierające radość nowe technologie, sploty sieci pakujące w sam środek wydarzeń. Oto świat XXI wieku, nowoczesny i ze wszech miar do schrupania, pozornie pyszny. A jednak „posiwiał” i „rzecz ma się nocnie”, jak pisze autor, bo w życiu nie chodzi o to, żeby żyć wygodniej i sycić się smaczniej.
Współczesny człowiek nie ma łatwo – musi być na czasie i z krwi i kości, żeby nadążyć za zmieniającym się światem, stechnicyzowanym, rozedrganym od nadmiaru. A przecież nie jesteśmy żywymi hologramami. Jesteśmy ludźmi, którzy czują i tęsknią.
Szczęśliwi, którzy odnaleźli źródło swojego pragnienia i są mu wierni mimo pokus świata. Kamil Dąbrowski zaprasza do spoglądania na świat nieśpiesznie, bez oceny, z właściwą perspektywą. Przypomina o przerzuconym moście, na który warto się wdrapać, żeby zobaczyć sens każdej ludzkiej podróży. Z tego mostu, zwłaszcza na szczycie, widać więcej. I – jak zapewnia nas w wierszach – dalsza droga jest łatwiejsza, bo wiedzie już tylko w dół. Szczeble łączą dwa światy, ten „z teraz” pełen plastikowych paliatywów, do których jesteśmy tak mocno przywiązani. I drugi, zapowiadany w Piśmie, jeszcze odległy, „z potem”, pełen naszych bliskich, którzy przeszli most do końca.
Tomik wierszy księdza Kamila jest opowieścią o jego podróży między dwoma światami, o wyborze drogi i o tym dokąd zmierza. Jest tu ujmujące i szczere wyznanie:
Nie ma innej drogi,
która prowadzi do Ogrodu.
Brama jest zamknięta, ale klucz wypadł na
Ziemię i powiedział:
„Przez dziurkę można wejść do tego, co Pierwsze”.
On stał się drabiną.
Jest mocne zapewnienie, na co warto stawiać w świecie zawodnych chmur internetowych, smartfonów czy ponowoczesnej rzeczywistości. Ale przede wszystkim jest tu czułe spojrzenie na człowieka zagubionego między „wczoraj a jutro”, zawsze spóźnionego lub nieobecnego, potykającego się o pragnienia, rozpaczliwie próbującego utrzymać balans pomiędzy sobą a rzeczami, których coraz więcej wokół nas. Kamil Dąbrowski w centralnym miejscu stawia Przyjaciela, który ucisza, uspokaja, zapewnia o obecności. Daje wytchnienie i prowadzi po chwiejących się szczeblach mostu nad przepaścią pomiędzy światem rzeczywistym i przyszłym. Kocha, czeka i chce, byśmy złapali właściwą perspektywę, zanim On złapie nas w swoje objęcia”.
Wydarzenie współtworzy VI Festiwal Literacki „Autorzy i książki”, którego architektem jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Partnerzy: Stowarzyszenie Szukamy Polski, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Wydawnictwo Paśny Buriat, Fundacja Grający Białystok Johnny’ego.
Patroni medialni: Wrota Podlasia, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio i, Radio Akadera, Radio Jard, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, podlaskisenior.pl, „Epea. Pismo literackie”.
Wstęp wolny!