Uczniowie supraskiego liceum zaprojektują okładki pisma „Epea”
Ruszyła druga edycja konkursu na projekt okładek oraz grafiki do nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, wydawanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Tym razem uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu będą mieli szansę zaprezentować swoje prace na łamach dwóch, planowanych w tym roku, numerów pisma. Inspiracją dla młodych twórców mają być postaci patronów roku 2022: Ignacego Łukasiewicza oraz Wandy Rutkiewicz.
On – pionier przemysłu naftowego, filantrop i działacz niepodległościowy, ona – himalaistka, prekursorka kobiecych zespołów górskich, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Ten niecodzienny duet ma stać się źródłem inspiracji dla uczniów supraskiego liceum, którzy zdecydują się wziąć udział w drugiej edycji konkursu na projekt okładek oraz grafik do nieregularnika „Epea. Pismo literackie”. – Każdy z tegorocznych numerów pisma będzie miał swój motyw przewodni. W przypadku numeru letniego, będzie to „nafta”, w przypadku zimowego - „wysoko/niżej/najwyżej”. Choć punktem wyjścia dla stworzenia tychże motywów stały się biografie dwojga patronów roku 2022, zależało nam na tym, by były to hasła bardzo pojemne, dające nie tylko nam, ale i młodym artystom szerokie pole do interpretacji – podkreśla Justyna Sawczuk, redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”.
Redakcja pisma literackiego oraz uczniowie liceum w Supraślu połączą siły już po raz drugi. – Mam nadzieję, że udział w konkursie zainspiruje młodych twórców do jeszcze większej kreatywności oraz poszukiwań plastycznych, a życiorysy Ignacego Łukasiewicza i Wandy Rutkiewicz staną się dla nich potwierdzeniem tego, że warto mieć w życiu cel i realizować go nawet, gdy droga do jego osiągnięcia, przypomina zdobywanie Mount Everestu – mówi Wojciech Sokólski, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Konkurs potrwa do 30 kwietnia 2022 r. W połowie maja poznamy autorów zwycięskich oraz wyróżnionych grafik.
Trwała obecność na łamach pisma prac młodych twórców to tylko jeden z elementów planowanych zmian. Redakcja zapowiada, że nowy numer dostarczy czytelnikom znacznie więcej niespodzianek.
Regulamin konkursu na okładki oraz grafiki Epea 8 i 9
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
[caption id="attachment_16593" align="alignnone" width="256"] Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego[/caption]