Znane są już nominacje do Nagrody Orfeusza
Ogłoszono nominacje do IX edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ. Wśród nominowanych do Nagrody Orfeusza Mazurskiego, znalazły się tomy autorów współpracujących z nieregularnikiem „Epea. Pismo literackie”, w tym tom „wiersz o świcie” Małgorzaty Sochoń, wydany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku – wydawcę pisma „Epea”.
Jury pod przewodnictwem prof. Jarosława Ławskiego, spośród rekordowej liczby 263 zgłoszonych publikacji, wybrało dwadzieścia tytułów nominowanych w kategorii ogólnopolskiej Nagrody Orfeusza oraz pięć tomików poetyckich w kategorii Orfeusz Mazurski. – To sytuacja wyjątkowa, nigdy nie zdarzyło się, by do Orfeusza Mazurskiego nominowane były więcej niż trzy publikacje, w tym roku jednak ze względu na wysoki poziom oraz rozkład głosów jury, postanowiliśmy nominować aż pięć tomów – mówi prof. Jarosław Ławski i dodaje: - To był bardzo dobry rok dla poezji tworzonej w północno-wschodniej Polsce.
Wśród wspomnianych pięciu nominowanych tomów, znalazły się publikacje autorów, z którymi współpracuje nieregularnik „Epea. Pismo literackie”, jak augustowski poeta Erazm Stefanowski czy Małgorzata Sochoń, której tomik „wiersz o świcie” wydała Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, będąca także wydawcą naszego pisma. – Cieszę się, że wydany przez Książnicę tomik poetycki zyskał uznanie kapituły i znalazł się w ścisłej czołówce konkursu, tym bardziej, że sami zwróciliśmy się do Autorki z propozycją wydawniczą, gdyż w naszej ocenie jej twórczość prezentuje wysoki poziom – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. – Propozycję złożyliśmy po Turnieju Jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja”, organizowanym w ramach Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Utwór Małgorzaty Sochoń wygrał ów poetycki bój, a trzeba zaznaczyć, że głosujący nie znali nazwisk autorów.
W kategorii Orfeusz Mazurski znalazły się też dwa znakomite tomy twórców, związanych z Białymstokiem i Podlasiem: „Bierżałowce” Krzysztofa Gedroycia oraz „Ziemia zaklęta” Bogdana Dudki.
Orfeusza honorowego, jury przyznało zmarłemu niedawno prof. Andrzejowi Strumille – wybitnemu malarzowi, grafikowi, rzeźbiarzowi, fotografikowi, pisarzowi i poecie, za tomik „69”. – Tomik prof. Strumiłły był zdecydowanym faworytem, w kategorii Orfeusza Mazurskiego – przyznaje prof. Jarosław Ławski – Regulamin nie pozwala na przyznanie nagrody autorowi nieżyjącemu, tak więc w tej sytuacji zdecydowaliśmy o przyznaniu Orfeusza honorowego.
Nagroda Poetycka im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za najlepszy tom roku – ORFEUSZ jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Orfeusz Mazurski przyznawany jest autorom z północno-wschodniej Polski.
(js)