„Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone” – występ grupy artystycznej Spider Demon Massacre
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: „Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone”. Będzie to performatywne czytanie tekstów Witkacego z muzycznymi elementami w wykonaniu grupy artystycznej Spider Demon Massacre. Premiera wydarzenia 8 maja 2021 o godz. 16.00 na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku (www.facebook.com/ksiaznicapodlaska) oraz kanale YouTube (www.youtube.com/channel/UCDuwwa4Lsp-xjGzZi09mXjg).
Zespół Spider Demon Massacre to galeria portretów ludzkiej duszy zapleciona w bezmiar możliwości i refleksji na temat własnego jestestwa. Zespół nastawiony jest na tworzenie nie tylko muzyki opartej o słowa największych literatów, ale ubieranie jej w performatywno-teatralny kostium mający zaskakiwać, szokować oraz budować w widzu i słuchaczu nowe spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Grupa składa się z aktorów, grających na deskach podlaskich teatrów i opery.
– Zacząć trzeba od tego, że nasz projekt został zrealizowany specjalnie na trwający w Książnicy Podlaskiej Festiwal Literacki „Autorzy i książki”. Na początku poproszono nas o zagranie koncertu. Natomiast w międzyczasie narodził się pomysł, aby zrobić coś innego, coś większego. Wiedziałem, że mamy zrobić Witkacemu urodziny i to był temat wyjścia. Następnie pomyślałem, że jak to na spotkaniach urodzinowych bywa, należy zebrać trochę ludzi, powinni ze sobą porozmawiać, powspominać, pośpiewać piosenki a nawet pokrzyczeć na siebie. Tutaj przyszedł mi do głowy ponadczasowy tekst Witkacego „Nowe Wyzwolenie”. Z tym pomysłem uderzyłem do grupy wspaniałych artystów. Oni zgodzili się i wspólnie zrealizowaliśmy nagranie czytania performatywnego. Do tego dołożyliśmy kilka piosenek, które w mniejszym lub większym stopniu znane są odbiorcom Spider Demon Massacre – mówi Patryk Ołdziejewski, pomysłodawca i reżyser wydarzenia.
„Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone” dotyka tematu, jakim jest władza. Co dzieje się z człowiekiem kiedy uporczywie wraz ze swoimi przekonaniami dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu. Kto przetrwa walkę? Ponadczasowość tekstu Witkacego i jego dobitnie oddziaływujące słowa skłaniają widza do refleksji nad własnym życiem. Jest to próba pochylenia się nad współczesnym „wyzwolonym” człowiekiem.
Obsada: Kamila Wróbel-Malec, Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Magdalena Dąbrowska i Maciej Zalewski z Białostockiego Teatru Lalek, Dorota Białkowska-Krukowska z Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Mateusz Sacharzewski i Krzysztof Olejniczak z Teatr The M.A.S.K. - Kreatywny Bielsk Podlaski.
Scenariusz, reżyseria, muzyka: Patryk Ołdziejewski. Reżyseria obrazu: Mateusz Sacharzewski. Operator, montaż: Kamil Misiuk. Dźwięk: Marek Włodzimirow. Pomoc Techniczna: Monika Gliwa, Cezary Kopras, Daniel Znamierowski. Zdjęcia promocyjne: Ewa Krajewska. Organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz grupa artystyczna Spider Demon Massacre. Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Wydawnictwo Paśny Buriat. Patronat medialny: „Epea. Pismo literackie”, Wrota Podlasia, podlaskisenior.pl, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, BIA24, „Gazeta Współczesna”.