Prezentacja publikacji Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

pamietniki-historyczne.jpg

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 30 marca 2022 r. o godz. 17.00 na promocję dwóch wyjątkowych publikacji wydanych przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu:

"Pamiętniki Historyczne Tom I" wydanie II

Dzieje zagłady ziemiaństwa polskiego południowo-zachodniej Białostocczyzny w latach 1939 -1944.

"Kolekcje przyrodnicze i gospodarcze innowacje - tradycja i nowoczesność. Pamięci Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800)"

Zaproszeni prelegenci:

◾️ prof. Adam Czesław Dobroński, Uniwersytet w Białymstoku

◾️ dr Robert Księżpolski, Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae

◾️ dr hab. Iwona Arabas, prof. PAN, Instytut Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów

◾️ Eryk Kotkowicz, Dział Historyczny Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

? Pamiętniki Historyczne Józefa Włodka są pod pewnym względem dziełem „nieśmiertelnym", stanowią jedną z nielicznych pamiątek wydarzeń mających miejsce na Podlasiu i Mazowszu w czasie II wojny światowej i powojennej „nocy" rządów komunistycznych. Tematyka zawarta w omawianym wydawnictwie, pomimo upływu czasu, cieszy się dużym zainteresowaniem Czytelników. Dzieje ziemian, posiadanych przez nich majątków, ciekawe wydarzenia w omawianych okolicach, nadal budzą zainteresowanie coraz większej ilości osób. Na światło dzienne wychodzą nieznane dotąd wydarzenia, pojawiają się archiwalne dokumenty i fotografie, a nawet przekazy ustne dzieci i wnuków byłych ziemian.

? Prezentacja książki "Kolekcje przyrodnicze i gospodarcze innowacje - tradycja i nowoczesność. Pamięci Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728-1800)" wydanej w grudniu 2021 r. przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz. Instytut Historii Nauki im. L. i A. Birkenmajerów PAN. Omówiona zostanie geneza powstania publikacji oraz wybrane referaty. Dr hab. Iwona Arabas opowie o jednej z największych kolekcji przyrodniczych Europy z przełomu XVIII i XIX wieku.

Powrót na początek strony