Bo przecież każdy ma jakiś problem - Środa Literacka z Maliką Tomkiel

371517536_1039539374080616_3464616038865597773_n.png

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz pismo literackie „Epea” zapraszają na spotkanie autorskie z Maliką Tomkiel, połączone z promocją książki poetyckiej „Każdy ma jakiś problem” - najnowszej pozycji wydawniczej Książnicy Podlaskiej.

"Każdy ma jakiś problem" to książka, której ton nadaje ciało. Poetyka napromieniowana pierwiastkiem kobiecości rezonuje na granicy szeptanej spowiedzi i nonkonformistycznego krzyku. Zbiór jest bardzo delikatny, chociaż od razu wyczuwa się w nim wyrazistość i odwagę do mówienia o tematach najtrudniejszych. - To trzecie dzieło i pierwszy, tak obszerny tom poetycki, który stanowi podróż po ludzkim ciele i umyśle. Na kartkach nie ma tematów tabu. Tu choroba i zdrowie, życie i śmierć, dzika natura i zgiełk miasta, łączą się w całość obnażając to, co najbardziej ludzkie. Człowieczeństwo. Miejsce, w którym zdarza nam się poronić łzę albo ciążę, zachorować na schizofrenię, AIDS bądź gorączkować z miłości. - opowiedziała redakcji "Epei" Malika Tomkiel.

Malika Tomkiel - Jest. Człowiekiem, kobietą. Pisze, uczy jogi, nie boi się konfrontacji z trudnymi tematami. Jej teksty publikowano m.in. w magazynach „Slow", „EPEA", „Zwierciadło", „noizz.pl", „Vege", „Freshmag" czy „Kraft", którego była współzałożycielką i redaktorką naczelną. Zamiłowanie do prasy rozlała na książki. Jej literacki debiut pt. „Biel Kości" w szczery i bezprecedensowy sposób poruszał temat zaburzeń odżywiania, w którym Tomkiel, za sprawą swoich dziennikarskich umiejętności, umieściła rozmowy z osobami chorymi i specjalistami. Chcąc szerzyć wiedzę na temat wagi słów, emocji i roli zdrowia psychicznego w życiu człowieka, udzieliła wywiadu do książki Agnieszki Jucewicz pt. „Czasem czuję mocniej" oraz była prelegentką TEDx w Katowicach. Mieszka na Podlasiu, choć nie przywiązuje się za bardzo do miejsc i przedmiotów, redaguje książki oraz prowadzi autorów przez ich proces wydawniczy. Chcąc zrozumieć język teatru, ukończyła dramaturgię i scenopisarstwo na Polskiej Akademii Nauk, by dziś, wraz z mężem, móc przenosić słowa na trzeszczące deski. Lubi zapach kawy i gubić się w lesie. Kocha swojego psa, książki, a w szczególności "Panią Dalloway" i brytyjski zaśpiew.

Spotkanie poprowadzi Olga Gordiejew-Pobot - dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

13 września 2023 r., godz. 18.00
ul. M. Curie-Skłodowskiej 14 A Galeria Parter
WSTĘP WOLNY
Powrót na początek strony