Gala wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

plakat-jpg.jpg

Gala wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.

23 października 2019 r. o godz. 17.00 w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej odbędzie się gala wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.

Kapituła XXV Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego przyznała nagrodę prof. dr hab. Małgorzacie Książek-Czermińskiej za wierność chrześcijańskiemu etosowi humanisty poświadczaną wybitną twórczością naukową i eseistyczną,  zapisaną m. in. w książce „Gotyk i  pisarze. Topika opisu katedry”.

Małgorzata Książek-Czermińska urodziła się w 1940 roku w Lubomlu na Wołyniu. Od 1947 mieszka w Gdańsku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Jest profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się teoria powieści i prozy niefikcjonalnej, literatura polska XX wieku, a także związki literatury i sztuk wizualnych. Była przewodniczącą Komitetu Nauk o Literaturze PAN. Autorka książek: Czas w powieściach Parnickiego (1972); Teodor Parnicki (1974); Autobiografia i powieść czyli pisarz i jego postacie (1987) oraz Autobiograficzny trójkąt: świadectwo, wyznanie i wyzwanie (2000), Gotyk i pisarze. Topika opisu katedry (Gdańsk 2005). Współautorka (z Grażyną Borkowską i Urszulą Philips) książki: Pisarki polskie od  średniowiecza do współczesności. Przewodnik (Gdańsk 2000). Opracowała wybór i redakcję naukową pięciu tomów Prac wybranych Marii Janion (Kraków 2000 – 2002). Wykładała literaturę polską w USA (University of Michigan w Ann Arbor), oraz Wielkiej Brytanii (na University of Cambridge).

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" od 1995 r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m. in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Stefan Sawicki, Jan Leończuk, Waldemar Smaszcz, Wojciech Wencel, prof. Elżbieta Feliksiak, Przemysław Dakowicz, Wiesław Myśliwski, ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik, Krzysztof Kuczkowski. Celem Nagrody jest pogłębianie i upowszechnianie, czym w wymiarze chrześcijańskim jest literatura.

Białystok nie jest przypadkowym miejscem wręczania tej Nagrody. Franciszek Karpiński – jeden z najwybitniejszych polskich poetów epoki oświecenia, prekursor stylu sentymentalnego w literaturze polskiej, poeta ludowy i narodowy – był związany właśnie z Białymstokiem. Przebywał na dworze Branickich od 1785 roku. To właśnie tu, w starym kościele farnym, po raz pierwszy śpiewane były „Pieśni nabożne" Franciszka Karpińskiego, którego pierwsze wydanie w tym roku za

Powrót na początek strony