Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Romantyzm industrialny. Artystyczne przeobrażenia obrazu świata: 1795–1864. Człowiek – technika – natura”

31 października 2023

Ilustracja do artykułu Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Romantyzm industrialny. Artystyczne przeobrażenia obrazu świata: 1795–1864. Człowiek – technika – natura”

W dniach 27-28 października 2023 roku miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Romantyzm industrialny. Artystyczne przeobrażenia obrazu świata: 1795–1864. Człowiek – technika – natura”, która odbyła się w Pałacu w Rybnej oraz w Zabrzu. Głównymi organizatorami sesji były następujące instytucje: Katedra Historii Literatury, Komparatystyki i Antropologii Literackiej Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku, Pałac w Rybnej, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, jak również Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza: Odziały w Opolu i Katowicach. Zagadnienia badawcze konferencji dotyczyły: przemysłu, techniki, technologii jako tematu literatury lat 1795–1864; geologii, górnictwa, Śląska jako tematu artystycznego w owych latach; przestrzeni industrialnych – przestrzeni sielskich i dzikich: kontrastów i odbić; człowieka epoki industrialnych przekształceń i przemian: artystycznych konterfektów; industrialnych pejzaży Zachodu, Ameryki i europejskiego Wschodu: portretu z epoki; zindustrializowanego świata i jego wyobraźni wobec pytania o Boga; narodzin megalopolis, metropolii, aglomeracji – literackich obrazów; literackich obrazów natury ujarzmionej przez cywilizację; filozoficznych ujęć przemian epoki i ich wpływu na sztukę i literaturę; geologii, geognozji, industrializacji, geografii: interferencji (od Staszica, przez Pola, po Glogera); idei antropocenu w świetle literatury XIX-wiecznej et vice versa; wrażliwości ekologicznej: narodzin w epoce romantycznej: kontekstu industrialnego, a także romantycznych ucieczek i powrotów do natury. W dwudniowej konferencji wzięło udział 17 badaczy z czołowych ośrodków uniwersyteckich w Polsce. Książnicę Podlaską reprezentowali Dyrektor Beata Zadykowicz oraz dr Michał Siedlecki. Gości powitali Dr Małgorzata Burzka-Janik z Uniwersytetu Opolskiego oraz Prof. Jarosław Ławski, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Przemówienia wygłosili: Sebastian Markisch  (Dyrektor Pałacu w Rybnej), Arkadiusz Czech (Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry), Prof. Marek Piechota z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Beata Zadykowicz (Dyrektor Książnicy Podlaskiej). Urozmaiceniem sesji był koncert Zespołu Kameralnego orkiestry dziecięco-młodzieżowej „Śląskie Smyki” pod dyrekcją Alicji Prześniak-Słoty. W programie usłyszeliśmy m.in. kompozycje: Jana Sebastiana Bacha, Jamesa Hornera, Karla Jankinsa, Rudolfa von Carnalla i Justina Hurwitza. Drugiego dnia sesji, tuż po porannych wystąpieniach, uczestnicy konferencji uczestniczyli w zwiedzaniu kopalni Guido w Zabrzu. Materiały konferencji zostaną opublikowane w 2024 roku w monografii naukowej w wydawnictwie z listy MEIN  w Naukowej Serii Wydawniczej „Czarny Romantyzm”.

Nowości wydawnicze

Od początku. Zbiór próz

Od początku. Zbiór próz
Marek Kochanowski

Obrazy, wicje, fikcje, półprawdy, domniemania czasu pandemii.

Dziesięć tysięcy światów

Dziesięć tysięcy światów
Marek Nowak

Proszę, żebyście sobie wyobrazili, że książka Marka Nowaka o tytule „Dziesięć tysięcy światów”, którą właśnie wydała Książnica Podlaska, mogłaby mieć …

Skrzypki

Skrzypki
Katarzyna Nowak-Szelejewska

Stężały czas od „Połowu” do „Pierwszego śniegu” wedle spisu treści, bohaterowie od kształtujących się, powstających, aż do najstarszych z żyjących – …

Powrót na początek strony