Wspomnienie prof. Aliny Kowalczykowej

16 sierpnia 2022

Była jedną z najwybitniejszych badaczek polskiej literatury, autorką książek poświęconych m. in. życiu i twórczości Juliusza Słowackiego. Jej ulubioną epoką historyczno-literacką był romantyzm, ale wielką miłością darzyła także dwudziestolecie międzywojenne. 14 sierpnia 2022 roku zmarła Alina Kowalczykowa - profesor historii literatury polskiej, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN, doktor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Profesor Alina Kowalczykowa była częstym gościem spotkań i konferencji organizowanych przez Książnicę Podlaską w Białymstoku oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku. To dzięki Pani Profesor zbiory Książnicy Podlaskiej w Białymstoku wzbogaciły się o pamiątki  związane ze Stanisławem Lorentzem, ojcem prof. Kowalczykowej - znakomitą postacią polskiej kultury i polityki, wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród przekazanych darów znalazły się m. in. niepublikowane dotąd listy Stanisława Lorentza, liczne zapisy nutowe znanych utworów muzycznych, a także pamiątkowy medal (relację z przekazania darów można obejrzeć na archiwalnym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=vqbAAwMfrOQ). Za sprawą Pani Profesor Czytelnicy Książnicy Podlaskiej w Białymstoku mogli usłyszeć wiele niezapomnianych opowieści o Wilnie i powojennych losach wilnian oraz zagłębić się w fascynujące meandry polskiej literatury romantyzmu. To wielka strata dla nas wszystkich.

Nowości wydawnicze

Od początku. Zbiór próz

Od początku. Zbiór próz
Marek Kochanowski

Obrazy, wicje, fikcje, półprawdy, domniemania czasu pandemii.

Dziesięć tysięcy światów

Dziesięć tysięcy światów
Marek Nowak

Proszę, żebyście sobie wyobrazili, że książka Marka Nowaka o tytule „Dziesięć tysięcy światów”, którą właśnie wydała Książnica Podlaska, mogłaby mieć …

Skrzypki

Skrzypki
Katarzyna Nowak-Szelejewska

Stężały czas od „Połowu” do „Pierwszego śniegu” wedle spisu treści, bohaterowie od kształtujących się, powstających, aż do najstarszych z żyjących – …

Powrót na początek strony