Zbiory Książnicy Podlaskiej na kronika.gov.pl

18 sierpnia 2023

Ilustracja do artykułu Zbiory Książnicy Podlaskiej na kronika.gov.pl

Ponad 500 lat temu w Paryżu wydano godzinki – modlitwę do Najświętszej Marii Panny. Bogato zdobiona karta starodruku przedstawia zasypiającą Matkę Boską i fragment psalmu. Od zeszłego roku starodruk należy do Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. 18 sierpnia Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie

Cyfryzacji  i Beata Zadykowicz – dyrektor Książnicy Podlaskiej podpisali Porozumienie, na mocy którego zbiory Książnicy są dostępne w portalu KRONIK@.

Białe kruki w Białymstoku

Początki Książnicy Podlaskiej sięgają 1910 roku. Obecnie jej zbiorach znajdują się liczne, m.in.: starodruki, książki i czasopisma z XIX-XXI wieku, a także liczne wydawnictwa regionalne oraz unikatowe zbiory w języku esperanto. Od sierpnia są one dostępne na kronika.gov.pl.

- Jestem zobowiązany Dyrekcji Książnicy Podlaskiej za udostępnienie swoich zbiorów w portalu KRONIK@ – powiedział Minister Adam Andruszkiewicz. – To bogate źródło wiedzy dla osób interesujących się historią Polski i historią literatury. Jednocześnie jest to ogromne ułatwienie dla naukowców zajmujących się zawodowo historią naszego kraju, a w szczególności jego północno-wschodniej części – dodał.

Najcenniejszą część zbiorów książnicy stanowią starodruki, czyli druki wydane przed 1800 rokiem. Najstarszym z nich jest karta godzinek – modlitwy skierowanej do Najświętszej Marii Panny, opracowana w 1500 roku w Paryżu. Na jej awersie przedstawiono zaśnięcie NMP oraz fragment psalmu 84: „Converte nos, Deus salutaris noster, et averte iram tuam a nobis” (w tłumaczeniu Jakuba Wujka – „Nawróć nas, Boże, zbawicielu nasz: a oddal gniew swój od nas”). Na rewersie widnieją sceny z życia Matki Boskiej.

Książnica może pochwalić się także: Biblią z drukarni Szarfenbergów z 1561 roku, „Rocznymi dziejami kościelnymi Piotra Skargi” z 1603 roku i „Dworzaninem Polskim” z 1639 roku z drukarni Andrzeja Piotrkowczyka oraz „Dziejami w Koronie Polskiej” z 1754 roku autorstwa patrona książnicy Łukasza Górnickiego. W zbiorach znajduje się także kolekcja Druków Supraskich wydanych w XVIII wieku w drukarni Ojców Bazylianów. Są to jedne z najcenniejszych starodruków, które stanowią świadectwo historii i kultury regionu.

Nie sposób nie wspomnieć także o pierwodruku „Pieśni nabożnych” Franciszka Karpińskiego z 1792 roku. Poeta – na zaproszenie Izabeli Branickiej – spędził lato 1785 roku w Białymstoku, nazywanym wówczas Wersalem Północy. To właśnie tam rozpoczął prace na modlitewnikiem dla ludu, z którego pochodzi jedna z najpopularniejszych kolęd – „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, znana również jako „Bóg się rodzi”.

- Należy również dodać, że Książnica Podlaska posiada liczne wydawnictwa w języku esperanto, które znajdują się w jedynej w Polsce bibliotece esperanckiej: Filii nr 14  – Esperanto-Libraro.  Jest to ponad 3500 egzemplarzy, które zostały przekazane do Książnicy m.in. przez uczestników 94 Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w 2009 roku w Białymstoku. Wtedy właśnie powstała idea utworzenia biblioteki z księgozbiorem poświęconym temu unikalnemu zjawisku, jakim jest język esperanto stworzony przez Ludwika Zamenhofa. W zbiorach znajdują się dzieła polskich esperantystów, mi.in. Jakuba Szapiry (1897-1941), Antoniego Grabowskiego (1857-1921), Odo Bujwida (1857-1942). Jednym z najcenniejszych zbiorów jest „Marta” Elizy Orzeszkowej, to egzemplarz unikatowy ze względu na dedykację tłumacza – Ludwika Zamenhofa dla Elizy Orzeszkowej. – mówi Beata Zadykowicz, Dyrektor Książnicy Podlaskiej.

Niezwykle istotne znaczenie w Książnicy Podlaskiej mają zbiory regionalne podejmujące tematykę regionu oraz stworzone przez osoby związane z Podlasiem, Suwalszczyzną i ziemią łomżyńską. Kolekcja książek regionalnych, z zakresu: literatury naukowej, popularnonaukowej, literatury pięknej i współczesnej, liczy około 20 tys. woluminów. Na największy w regionie zbiór prasy regionalnej składa się ponad 840 tytułów. Są to gazety z XIX i XX wieku, z okresu międzywojennego oraz współczesne.

- Cieszę się, że działalność Książnicy Podlaskiej na rzecz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego zostanie wsparta przez Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Podpisanie porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji z pewnością przyczyni się do zwiększenia możliwości wykorzystania cyfrowych dóbr, które stanowią świadectwo historii i kultury naszego regionu. – powiedział dr Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Czym jest KRONIK@

Portal KRONIK@ - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury został udostępniony w 2022 roku. Jest on miejscem, które pełni dwojaką funkcję. Przede wszystkim każdy może oglądać zgromadzone w nim zasoby nauki i kultury polskiej. Obecnie dostępnych jest ponad 16 mln obiektów podzielonych na 72 kategorie, w tym.: książki, czasopisma, fotografie, grafiki i rysunki oraz zbiory muzealne. To ponad 3,5 petabajta danych. Można je przeszukiwać za pomocą wysoko zaawansowanej multiwyszukiwarki. Umożliwia ona katalogowanie, szukanie powiązań z innymi obiektami oraz swobodne korzystanie zarówno w ramach prowadzonych badań naukowych, jak i działalności dydaktycznej czy popularyzatorskiej.

Na zbiory dostępne na kronika.gov.pl składają się zasoby 26 instytucji, m.in.: Biblioteki Narodowej, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz archiwów państwowych.

Drugą funkcją KRONIKI jest udostępnienie zainteresowanym instytucjom przestrzeni do bezpiecznego przechowywania zasobów nauki i kultury polskiej. Portal integruje funkcjonujące dotąd w rozproszeniu serwisy, wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi zasobami i jednocześnie zabezpiecza je przed zniszczeniem bądź uszkodzeniem.

Czekamy na kolejne nowości

- Portal kronika.gov.pl zadebiutował w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy go z myślą o wszystkich, którzy szukają w sieci wartościowych treści z zakresu nauki, kultury i sztuki – podkreślił Adam Andruszkiewicz. - Obecnie, dzięki współpracy z 26 instytucjami, zapewniamy nieograniczony i wygodny dostęp do ponad 16 mln obiektów. Dla nas to jednak dopiero początek – chcemy, aby KRONIK@ się rozwijała. Zapraszam instytucje kultury i nauki do współpracy i dzielenia się, za pośrednictwem kronika.gov.pl, swoimi zbiorami – dodał Sekretarz Stanu.

Korzystanie z zasobów portalu kronika.gov.pl oraz udostępnianie za jego pośrednictwem cyfrowych zbiorów jest bezpłatne.

 

Nowości wydawnicze

Od początku. Zbiór próz

Od początku. Zbiór próz
Marek Kochanowski

Obrazy, wicje, fikcje, półprawdy, domniemania czasu pandemii.

Dziesięć tysięcy światów

Dziesięć tysięcy światów
Marek Nowak

Proszę, żebyście sobie wyobrazili, że książka Marka Nowaka o tytule „Dziesięć tysięcy światów”, którą właśnie wydała Książnica Podlaska, mogłaby mieć …

Skrzypki

Skrzypki
Katarzyna Nowak-Szelejewska

Stężały czas od „Połowu” do „Pierwszego śniegu” wedle spisu treści, bohaterowie od kształtujących się, powstających, aż do najstarszych z żyjących – …

Powrót na początek strony