"Epea. Pismo literackie" ukazało się już po raz jedenasty!
„Epea. Pismo literackie” to odpowiedź na postulat utworzenia czasopisma literackiego, jaki padł podczas I Sejmiku Poetyckiego, zorganizowanego w Książnicy Podlaskiej w lutym 2018 r., w ramach Festiwalu Literackiego „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”. Wówczas zrodził się pomysł stworzenia miejsca, w którym twórczość będą mogli prezentować literaci związani z województwem podlaskim, jednak szybko się okazało, że sami twórcy oczekują konfrontacji z pisarzami spoza regionu.
Najnowszy numer nieregularnika Epea powstawał w zgodzie z hasłem: Wschód. Myśl zaproponowana przez Redakcję zagościła w licznych utworach poetyckich, prozatorskich, rozmowach (m.in. z Joanną Miłosz-Piekarską - siostrzenicą Czesława Miłosza) oraz w twórczości dziecięcej. W najnowszym numerze nieregularnika Epea można znaleźć teksty zarówno debiutantów, jak i doświadczonych twórców. Za wizualna stronę Pisma odpowiadają uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Od Redakcji 11. numeru:
Tematem dzisiejszego numeru jest Wschód, świt (rana i zaranie, nów i niniejszość, jasność i wołanie, nęcenie, ponętna nuda i bieda wyradzająca świat). Dołożyliśmy starań, by nasze hasło pobrzmiewało w jak największej liczbie wierszy i próz, za które dziękujemy autorkom i autorom, w jak największej liczbie grafik, za które dziękujemy młodzieży i nauczycielkom, nauczycielom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu.
Witajcie
- Pismo w wersji elektronicznej ukazuje się na stronie https://ksiaznicapodlaska.pl/epea
- Pismo w wersji tradycyjnej dostępne w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej: dzialpromocji@ksiaznicapodlaska.pl epea@ksiaznicapodlaska.pl
Wydanie dwóch numerów nieregularnika „Epea. Pismo literackie” w 2023 r. dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Nowości wydawnicze
Od początku. Zbiór próz
Marek Kochanowski
Obrazy, wicje, fikcje, półprawdy, domniemania czasu pandemii.
Dziesięć tysięcy światów
Marek Nowak
Proszę, żebyście sobie wyobrazili, że książka Marka Nowaka o tytule „Dziesięć tysięcy światów”, którą właśnie wydała Książnica Podlaska, mogłaby mieć …
Skrzypki
Katarzyna Nowak-Szelejewska
Stężały czas od „Połowu” do „Pierwszego śniegu” wedle spisu treści, bohaterowie od kształtujących się, powstających, aż do najstarszych z żyjących – …