„Ballady i romanse. Interpretacje pokoleniowe” - podsumowanie
Filie nr 9, 8 i 3 Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego od 11 maja DO 23 czerwca 2022 r., realizowały zadanie pt. „Ballady i romanse. Interpretacje pokoleniowe”, które znalazło się na liście projektów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadanie związane było z obchodami 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzieła-manifestu polskiego romantyzmu.
Celem projektu było uczynienie z dzieła poetyckiego Mickiewicza przestrzeni międzypokoleniowego dialogu pomiędzy młodzieżą a seniorami, DO których TO realizowane zadanie było skierowane. W jego ramach zaplanowano przeprowadzenie warsztatów ilustratorskich służących interpretacji wizualnej „Ballad i romansów” zakończonych wystawą w „Galerii Parter” Książnicy Podlaskiej. Ponadto przygotowane przez uczestników prace będą wystawiane we wszystkich placówkach Książnicy Podlaskiej, które brały udział w realizacji projektu. Poza warsztatami ilustratorskimi odbywały się także warsztaty teatralne realizowane przez „Fundację Pracownia Teatralna. Justyna Godlewska i Przyjaciele”, która przygotowywała uczestników DO udramatyzowania wybranych ballad Mickiewicza i ich performatywnego czytania przed publicznością.
Filia nr 9 Książnicy Podlaskiej koordynowała wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach realizacji zadania. Warsztaty ilustratorskie dla młodzieży i seniorów w Filiach nr 3 i 8 oraz warsztaty teatralne dla seniorów w Filii nr 8. Poza tym, w Filii nr 9 w dniach: 11.05.2022 i 25.05.2022 odbyły się dwa dwugodzinne warsztaty teatralne, w których brała udział zainteresowana młodzież. Spotkania obejmowały ćwiczenia ruchowo-oddechowe, dyskusje na temat pracy aktora teatralnego, krótki wykład na temat performatywnego czytania tekstu, próby przed finałem czytania „Ballad i romansów”.