Z książką w podróż muzyczną
Z książką w podróż muzyczną to kolejny projekt czytelniczy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, na który biblioteka pozyskała dotację w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Partnerstwo dla książki. Głównym celem przedsięwzięcia literacko-kulturalnego i edukacyjnego jest niekonwencjonalne promowanie czytelnictwa i książki we wszystkich jej formach oraz inspirowanie kultury literackiej poprzez muzykę.
Mieszkańcom Białegostoku i okolic proponujemy udział w 17 interdyscyplinarnych wydarzeniach skoncentrowanych wokół literatury i muzyki, które odbędą się od maja do połowy października 2019 r. w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej oraz w wybranych filiach miejskich.
Najmłodszych czytelników zapraszamy na warsztaty literacko-muzyczne, zajęcia teatralne i spotkania autorskie przygotowane przez: Łucję Grzeszczyk – aktorkę Białostockiego Teatru Lalek, Kingę Szmigulską – muzyka Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Zuzannę Kisielewską – dziennikarkę i pisarkę. Koncert zespołu GAŁGAN Rozczochrane dźwięki będzie z pewnością atrakcyjną propozycją z okazji Dnia Dziecka skierowaną do całych rodzin.
Warsztaty „Z muzyką i książką dookoła świata”, wystawa nieksiążkowych dokumentów, wymiana upodobań muzycznych, czy spotkanie autorskie z Mariolą Pryzwan – to wydarzenia skierowane do młodzieży i dorosłych.
Doskonałym artystycznym uzupełnieniem i wzbogaceniem całości projektu będzie niewątpliwie występ dziecięco-młodzieżowego zespołu tanecznego PLĄS.
Muzyka będzie towarzyszyć książce, a książka – muzyce, wzajemnie się przenikając i tworząc wyjątkowy klimat wokół biblioteki i jej zasobów muzycznych.
Organizator: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręg Podlaski, Kuźnia – Stowarzyszenie Działań Twórczych Dzieci i Młodzieży
Patronat medialny: Polskie Radio Białystok, TVP Białystok, Białystok Online, Wrota Podlasia
W programie:
Maj:
- W bibliotece filharmonia – edukacyjne zajęcia muzyczne z Kingą Szmigulską; dzieci w wieku 5-7 lat
- Gdzie ukryły się słowa? – kreatywne warsztaty pisania tekstów z zespołem GAŁGAN; dzieci w wieku 7-12 lat
- Dźwięki wokół nas – spotkania autorskie z Zuzanną Kisielewską
Czerwiec:
- Rozczochrane dźwięki – koncert zespołu GAŁGAN – dzieci i rodzice
- Z muzyką i książką dookoła świata – warsztaty literacko-muzyczne z Izabelą Szymańską; młodzież w wieku 14-17 lat oraz seniorzy
- Występ tanecznej grupy PLĄS
Wrzesień:
- Przy muzyce o… – spotkania autorskie z Mariolą Pryzwan
- Międzypokoleniowa wymiana dźwięków – spotkanie muzyczne prowadzone przez Eligiusza Buczyńskiego, młodzież kontra seniorzy
- Poważna sztuka dla małych odbiorców – warsztaty literacko-teatralne z Łucją Grzeszczyk; dzieci w wieku 10-12 lat
W BIBLIOTECE FILHARMONIA
Edukacyjne zajęcia muzyczne dla najmłodszych czytelników odbyły się w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej w sali Książniczka, a także w 3 filiach miejskich: nr 3, 4 i 17.
Zajęcia opierały się o popularne książki: Anny Czerwińskiej-Rydel „Wszystko gra" oraz Doroty Gellner „W filharmonii koncert będzie" i prowadzone były przez profesjonalnych muzyków orkiestrowych – Kingę Szmigulską i Aleksandrę Wyszkowską. Przy dźwiękach prawdziwych instrumentów i innych magicznych przedmiotów, poprzez wspólną zabawę i konkursy – uczestnicy wraz z prowadzącymi wykreowali muzyczny świat. Świat, w którym instrumenty żyją i oddychają, mają swoje rodziny, a czasem i problemy.
DŹWIĘKI WOKÓŁ NAS
Niemałą atrakcją dla młodych białostoczan były spotkania autorskie z Zuzanną Kisielewską – dziennikarką, muzykiem i pisarką, które odbyły się w filiach nr 3 i nr 7 Książnicy Podlaskiej. Pozwoliły one uzyskać odpowiedzi m.in. na następujące pytania: co to jest dźwięk, czy neandertalczycy grali na flecie, dlaczego chirurdzy słuchają muzyki podczas operacji, czy rośliny słuchają muzyki...? Autorka niezwykłej książki „12 półtonów", wykorzystując instrumenty muzyczne opowiedziała także o powiązaniach muzyki z wieloma dziedzinami nauki, np. astronomią, historią, geografią czy biologią.
GDZIE UKRYŁY SIĘ SŁOWA?
W siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej odbyły się kreatywne warsztaty pisania tekstów z zespołem GAŁGAN. To kolejne wydarzenie w ramach projektu „Z książką w podróż muzyczną", w którym uczestniczyły dzieci z e szkoły podstawowej. Motywem przewodnim było słowo, jego znaczenie, interpretacja oraz wykorzystanie w tworzeniu różnych form wyrazu artystycznego. Warsztaty były świetną okazją, by otworzyć drzwi do świata wyobraźni, marzeń i fantazji. Aktywne ćwiczenia, wykorzystujące krótką prezentację tekstów z literatury dziecięcej, np. J. Tuwima, D. Gellner, M. Konopnickiej, a także zabawę ze słowami pod kątem dynamiki, artykulacji, agogiki oraz szukanie przez uczestników skojarzeń i rymów do podanych słów, czy też tworzenie słowotworów, czyli własnych słów o znaczeniu, jakie nada im dziecko, posłużyły do stworzenia piosenki.
ROZCZOCHRANE DŹWIĘKI – KONCERT ZESPOŁU GAŁGAN
Zwieńczeniem wcześniejszych warsztatów w ramach projektu realizowanego przez Książnicę Podlaską „Z książką w podróż muzyczną" był koncert zespołu GAŁGAN. Oprócz repertuaru dwóch pozytywnie zakręconych dziewczyn, usłyszeliśmy teksty dzieci powstałe na warsztatach.
Zespół GAŁGAN – tworzą Kinga Bobienko i Anna Piekut – absolwentki wydziału rytmiki na Akademii Muzycznej w Łodzi. Dziewczyny piszą i wykonują własne piosenki dla dzieci. Prowadzą warsztaty artystyczne, muzyczne, ruchowe i plastyczne dla dzieci. Są animatorkami życia muzycznego.
Z MUZYKĄ I KSIĄŻKĄ DOOKOŁA ŚWIATA
Grupę młodzieży a potem grupę seniorów w podróż „Z muzyką i książką dookoła świata" zabrała Izabela Szymańska bibliotekarz z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej.
Warsztaty miały na celu ukazanie wzajemnego oddziaływania na siebie literatury i muzyki oraz zapoznanie z literaturą podróżniczą i muzyką różnych krajów.
Podróż muzyczna i literacka przeniosła uczestników do różnych zakątków świata: poprzez Niemcy, Anglię, Francję uczestnicy dotarli do bardziej egzotycznych miejsc – Gruzji i Czarnego Lądu.
A wszystko to w ramach projektu „Z książką w podróż muzyczną".
WYSTĘP TANECZNEJ GRUPY PLĄS
W Książnicy Podlaskiej wystąpił Zespół Tańca Współczesnego PLĄS, który działa w ramach Kuźni - Stowarzyszenia Działań Twórczych Dzieci i Młodzieży partner Książnicy Podlaskiej przy realizacji projektu „Z książką w podróż muzyczną".
Zespół pracuje na bazie techniki tańca współczesnego i jazzowego. Ideą zespołu jest wyrażanie emocji na scenie, dlatego też specjalnie przygotowany występ zespołu był oparty na motywach oryginalnych historii. Choreografia zespołu była impresją na ważne dla młodych ludzi tematy o świecie wokół nich, o uczuciach:
- „oTWARZ się" – Grupa Tańca Współczesnego Pląs twarz, osobowość, skóra, indywidualność, samoakceptacja Próbując dopasować się do otoczenia zapominamy o swojej własnej wartości. Czujemy pozorne bezpieczeństwo utożsamiając się z drugą osobą. Przybierając czyjąś skórę odnajdujemy komfort bycia sobą, poznajemy siebie. Czy masz tyle odwagi by pokazać swą prawdziwą twarz.
- „AQUA" – Pląs Adept
- „Status quo" – Grupa Tańca Współczesnego Pląs Większość ludzi ma tendencję do zachowywania status quo. Lęk przed zmianą i nieznanym oraz przywiązanie do dotychczasowej sytuacji i trybu życia prowadzi czasem do zaskakujących decyzji życiowych. Tendencja do zachowywania status quo może mieć też charakter odrzucania wszelkich nieznanych rozwiązań, zasad i norm.
Zespół tworzą dziewczęta w wieku 6-16 lat, pracujące w trzech grupach wiekowych pod okiem trenerek: Joanny Malitki, Emilii Kamińskiej i Marii Gierasimiuk. Pasja dziewcząt i instruktorek przyniosła uznanie w postaci nagród i wyróżnień na przeróżnych konkursach i festiwalach. Najważniejsze nagrody to: III miejsce w Łódzkich Konfrontacjach Tanecznych, II miejsce w Karnawał Dance Fest, I miejsce w Zgierskich Spotkaniach Tanecznych „Drgania Przestrzeni", I miejsce i Grand Prix na festiwalu „Space" w Wilnie.
Międzypokoleniowa wymiana dźwięków
W dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej w ramach projektu „Z książką w podróż muzyczną” odbyło się spotkanie muzyczne przeprowadzone przez Eligiusza Buczyńskiego, młodzież kontra seniorzy. Celem spotkania była integracja pokoleń, pokazanie że mimo różnic wiekowych istnieje coś, co łączy ludzi i jest to m.in. muzyka. Obie strony przedstawiły swoje preferencje muzyczne, zarówno seniorzy, jak i młodzież zaprezentowali po kilka przykładów swoich inspiracji muzycznych.
Przy muzyce o…
W Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej oraz w Filii nr 13 odbyły się spotkania autorskie z Mariolą Pryzwan, która opowiedziała m.in. o tym, jak powstają biografie, co przeszkadza w tworzeniu takiej książki, a co jest pomocne. Nie zabrakło również ciekawostek i anegdot z życia prywatnego i estradowego artystów. Spotkania zostały wzbogacone muzyką prezentowanego twórcy: w Dziale Zbiorów Specjalnych – Anny Jantar a w Filii nr 13 – Anny German.
Poważna sztuka dla małych odbiorców
W filiach nr 7 i 9 Książnicy Podlaskiej odbyły się warsztaty literacko-teatralne, które miały na celu przygotowanie dzieci do wizyty w teatrze lub operze. Inspiracją zajęć była książka Marty Guśniowskiej „Alfabet teatru” oraz krótkie animowane filmy pt. „Moni i Uszko. Bon ton w teatrze” dostępne w Internecie. Podczas warsztatów dzieci przygotowały na improwizowanej scenie krótki musical, wykorzystując różne techniki teatru formy (pacynka, kukła), grę w masce z elementami pantomimy oraz techniki cieniowe. Prowadząca warsztaty omówiła poszczególne elementy teatru muzycznego: popularne (bilet, garderoba, maska, trema) i bardziej wyszukane (foyer, owacje). Dzięki spotkaniu dzieci poszerzyły swoją wyobraźnię teatralną, zdobyły wiedzę, jak ubrać się do opery i teatru, jak się tam zachować, by nie przeszkadzać aktorom i innym widzom. Natomiast poprzez zabawę uczestnicy mogli nauczyć się podstaw gry aktorskiej.