Godzina z baśnią francuskojęzyczną
Godzina z baśnią francuskojęzyczną to cykliczne spotkania literackie z udziałem dzieci ze szkół podstawowych z Białegostoku i okolic. Organizatorami są Pracownia Literatury francuskiej i frankofońskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Projekt stawia sobie cztery podstawowe cele: krzewienie czytelnictwa wśród dzieci; kształtowanie umiejętności kreatywnego słuchania; zapoznawanie z kulturą francuskiego obszaru językowego; promocja języka francuskiego. Spotkania literackie wpisują się również w szerszą misję edukacyjną prowadzoną przez placówki oświatowe (szkoły, biblioteki), promującą tradycyjne czytelnictwo jako alternatywę dla kultury masowo-medialnej. Godzina z baśnią to obcowanie z tekstami zaliczanymi do literatury pięknej, która uwrażliwia młodych odbiorców na drugiego człowieka i środowisko, w którym żyje, pobudza wyobraźnię i ciekawość świata.
Szczególnym walorom estetycznym prezentowanych tekstów towarzyszą wartości edukacyjne. Baśń ma charakter uniwersalny, wznosi się ponad czas i przestrzeń przekazując przestrogi, prawdy i mądrości życiowe niezależnie od tego, w jakim kręgu kulturowym powstała. Poznając nowych bohaterów, ich przygody i losy młodzi słuchacze wyrabiają w sobie postawę krytyczną względem ukazywanych postaw, zachowań i wyborów. Baśń często ilustruje i oswaja lęki. Odkrywanie sytuacji, w jakich znajdują się postacie fikcyjne, staje się kluczem do zrozumienia siebie, świata i międzyludzkich relacji. Wystarczy usiąść i zasłuchać się w lekturze.
Realizacja spotkań: Edycja 2021/2022 to cykl ośmiu spotkań. Odbywają się one raz w miesiącu, w siedzibie Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Na każdym ze spotkań czytany jest jeden utwór. „Bajarzami” są studenci Filologii Francuskiej (lektura w języku polskim) oraz wykładowcy (lektura w języku francuskim). Później jest czas na przyjemności – dzieci słuchają francuskich piosenek, jedzą cukierki i rysują wybrane przez siebie motywy z tekstu. Pod koniec spotkania prace plastyczne są zbierane i uwieczniane na fotografiach cyfrowych dostępnych potem w Internecie. Szczegółowe informacje: Dział Edukacji Książnicy Podlaskiej, 85 67 67 285, dzialedukacji@ksiaznicapodlaska.pl Zdjęcia przedstawiają młodzież, która wzięła udział w spotkaniu z bajką. Fot. plakatu: pixabay/tumisu