"Psychologia na usługach literatury" w podlaskich bibliotekach od maja do września 2024 r.

PSYCHOPROJEKT miniatura- ogólny.png

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy cykl różnorodnych wydarzeń pod hasłem „Psychologia na usługach literatury”. Działania projektowe realizowane od maja do końca września 2024 roku, cieszyły się ogromną popularnością. Frekwencja i opinie uczestników projektu udowodniły, że związki między literatura a psychologia są bardzo bliskie, a tematyka dotycząca zdrowia psychicznego i jego dysfunkcji jest wyjątkowo pociągająca dla szerokiego grona społeczeństwa.  Wydarzenia w ramach "Psychologia na usługach literatury" łączyły w sobie animowanie czytelnictwa i myślenia twórczego z zajęciami otwierającymi na problematykę zdrowia psychicznego, rozwoju emocjonalnego, a nawet kryminologii.

Na wszystkie wydarzenia obowiązywał WSTĘP WOLNY.

Fotorelacje z wydarzeń:

  • 21 maja o godzinie 9:00 Beata Ostrowicka - autorka popularnych powieści dla młodych czytelników, poprowadziła warsztaty kreatywne dla młodzieży w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Suchowoli

 Spotkanie autorskie w jasnej bibliotece. Pisarka Beata Ostrowicka i młodzież siedzą na ziemi w okręgu.Spotkanie autorskie. Pisarka trzyma w ręku książkę i pokazuje ją młodym ludziom, którzy siedzą na podłodze obok niej i patrzą w kierunku autorki.Praca w grupach. Cztery dziewczyny siedzą na pufach w małym okręgu, rozmawiają, jedna z nich coś zapisuje na dużej kartce. W tle podobne grupy warsztatowe innych młodych ludzi.Praca w grupach. Sześciu chłopców, siedząc w okręgu, rozmawia. Kilku z nich gestykuluje.

 

  • 23 maja młode adeptki twórczości lirycznej wzięły udział w warsztatach poetyckich z poetką Teresą Radziewicz pt. "Poezją wyrazić to, co w psychice drzemie". Zajęcia odbyły się w Filii nr 3 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w godzinach 9:00 - 12:00. Na wszystkie autorki wierszy czekały atrakcyjne nagrody książkowe. Namacalnym rezultatem warsztatów były kolaże i opublikowany kilka dni później biuletyn poetycki zawierający wiersze powstałe w trakcie zajęć. Egzemplarze trafiły do autorów.

Kolorowe kolaże wykonane z fragmentów gazet leżą na stole.Kobiety siedzą przy długim stole i dyskutują, obok nich na potykaczu czerwony plakat promujący wydarzenie.Młode Kobiety siedzą przy długim stole, przeglądają czasopisma i wycinają z nich fragmenty stron.Młode Kobiety siedzą przy długim stole i odbierają czarne torby rozdawane im przez kobietę w czerwonej marynarce. Niektóre zaglądają do środka toreb.

 

  • na 24 maja zaplanowaliśmy:

Spotkania biblioterapeutyczne dla przedszkolaków, nauczycieli i bibliotekarzy z Dominiką Słomińską - niezwykłą psycholog, autorką książek biblioterapeutycznych dla dzieci o Kostce i Brunie i poradnika dla kobiet na życiowym zakręcie

w Gminnej Bibliotece w Michałowie o godzinie 9:15

 Przedszkolaki stoją w kolejce, pierwsza dziewczynka macza pióro wieczne w atramencie, pomaga jej Dominika Słomińska, obok nich stara maszyna do pisania.Autorka Dominika Słomińska w czarnej sukience klęczy na kolorowym dywanie, przed nią siedzi grupa dzieci w wieku przedszkolnym widziana od tyłu. Dominika Słomińska ubrana w czarną sukienkę pokazuje dzieciom książkę z pomarańczową okładką. Wszyscy siedzą na dywanie w niedużym pomieszczeniu bibliotecznym.Widok znad głów na Dominikę Słomińską i dzieci w wieku przedszkolnym. Kobieta dotyka palcem maszyny, dzieci patrzą. Jedno z dzieci pisze na papierze starym piórem i atramentem.

w Przedszkolu Samorządowym nr 28 w Białymstoku o godzinie 11:30

 Spotkanie autorskie w sali przedszkolnej. Pisarka Dominika Słomińska siedzi z przedszkolakami na dywanie, niektóre z nich leżą. Autorka czyta z książki.Dominika Słomińska czyta dzieciom książkę siedząc blisko nich na dywanie. Przedszkolaki patrzą na nią.Dominika Słomińska wpisuje autograf do książki, przy niej stoi chłopiec i trzyma czekoladki, które chce wręczyć autorce.Sześcioro dzieci siedzi przy przedszkolnym stoliku, jedna z dziewczynek pisze na kartce piórem wiecznym, obok stoi atrament. Sześcioro innych dzieci stoi nad stolikiem i obserwuje.

 

Warsztaty biblioterapeutyczne dla kobiet z Dominiką Słomińską w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej przy Marii Curie-Skłodowskiej 14A od godziny 18:00. W trakcie wydarzenia zapanował sprzyjający psychice  klimat. Przy odprężającej muzyce, z kubkiem czegoś ciepłego do picia i kawałkiem ciasta można było chłonąć biblioterapię i poprawiać swój dobrostan. Uczestniczki mogły także kupić książkę "Słowa, które dają oparcie". 

 

Plakat promujący spotkanie biblioterapeutyczne dla kobiet w Książnicy Podlaskiej.

Spotkanie z Dominiką Słomińska, autorka stoi na niewielkiej scenie. Kobiety siedzą przed nią w fotelach i na kanapach, miedzy nimi małe stoliki kawowe.Spotkanie z Dominiką Słomińska, autorka stoi na niewielkiej scenie. Kobiety siedzą przed nią na białych krzesłach i  kanapach.Dwie kobiety stoją na scenie. Jedną z nich jest Dominika Słomińska. Za nimi różowy plakat promujący wydarzenie wyświetla się na dużym ekranie.Dominika Słomińska podczas spotkania autorskiego siedzi na krześle i czyta z książki. W tle różowy plakat promujący spotkanie i ścianka promocyjna Książnicy Podlaskiej.

  • 21 czerwca od godz. 10 na 6. Piętrze Książnicy Podlaskiej odbyła się impreza pt. "Srebrny dobrostan  dla seniorów"

    Tematem były samorealizacja oraz rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny osób w wieku 50+. Pani dr Wanda Matras-Mastalerz (trenerka stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu) w porywający sposób opowiadała o budowie mózgu, o jego potrzebach, o tym, jak poprawiać swoją pamięć, koncentrację na każdym etapie życia. Wystąpienie połączone z ćwiczeniami obrazującymi, jak działa umysł, były na tyle wciągające dla przybyłych, że w przerwach nie odstępowali Pani Doktor na krok, obsypując ją różnorodnymi pytaniami.

    Główny punkt programu był poprzedzony „Ofertownikiem senioralnym”, podczas, którego przedstawiciele organizacji zrzeszających seniorów i działających na ich rzecz  (UTW z Białegostoku, UTW z Łap, Akademii +50, Klubu Turystycznego „Mozaika” działającego przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku, Stowarzyszenia Szukamy Polski – wydawcy i twórcy popularnego czasopisma internetowego „Podlaski Senior”, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA Oddział Białostocki, Oficyny Wydawniczej Silver) opowiadali o tym, co proponują swoim członkom i sympatykom.

    Publiczność rozbawiały i umilały czas trzy zespoły artystyczne, których członkami są przedstawiciele pokolenia 50+. Flamenco zatańczyła Rosa Tardia, tańce cygańskie Sare Roma, a humorystycznymi piosenkami uraczył przybyłych zespół Śpiewamy razem z Łap.

    Spotkanie było też okazja do zakupienia książek z dużą czcionką od Oficyny Wydawniczej Silver oraz do wypożyczania publikacji na temat dobrostanu z zasobów Książnicy Podlaskiej. Na seniorów czekały także kawa, herbata, ciasta, owoce i inne przysmaki.

    Kontynuacją wydarzenia był Stymulujący spacer terapeutyczny pod hasłem „W poszukiwaniu dobrostanu”, który odbył się w niedzielę 23 czerwca  na trasie Księżyno – Turczyn –Białystok. Wyprawę współorganizował klub Mozaika działający przy białostockim PTTK.

        Pomarańczowy plakat promujący imprezę zatytułowaną Srebrny dobrostan dla seniorów, która odbywała się w Książnicy Podlaskiej.

Spotkanie na dużej, jasnej sali. Przemawia kobieta w niebieskiej sukience, obok niej stoją trzy inne osoby. Liczna publiczność złożona z seniorek siedzi na białych krzesłach.Cztery kobiety ubrane w czerwono-czarne suknie w stylu flamenco z czerwonymi kwiatami we włosach tańczą przed publicznością, wymachując dolną częścią sukni. Kobiety w ekspresyjnym ruchu.Pięć kobiet w długich, kolorowych sukniach tańczy przed publicznością. Tańczące mają podniesione dłonie z tamburynami udekorowanymi kolorowymi wstążkami. Drugą dłonią trzymają poły swoich sukni.Grupa kobiet i mężczyzn stoi na scenie i śpiewa. Jeden z występujących mężczyzn gra na akordeonie. Członkowie zespołu ubrani w granatowe dżinsy i białe bluzki, na szyjach kobiet kolorowe apaszki. Liczna publiczność złożona z kobiet i mężczyzn w wieku seniorskim, siedzi na białych krzesłach.Na scenie przemawia do mikrofonu kobieta w kremowej spódnicy i bluzce, przed nią publiczność.

Doktor Wanda Matras-Mastalerz stoi z mikrofonem i przemawia. Ma na sobie czerwoną sukienkę i granatową marynarkę z wpiętym czerwonym kwiatem.Osiem osób stoi w półokręgu na piaszczystej drodze leśnej. Większość osób z plecakami. Nad grupą i obok żywozielone drzewa i krzaki.

  • 11 września poświęcony był psychologii młodych ludzi i zaburzeniom, jakie mogą się u nich pojawiać

Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. St. Staszica w Białymstoku przyjechała do Choroszczy na nietypową wycieczkę. Jej wyjątkowość polegała na połączeniu podnoszenia wiedzy psychologicznej młodych ludzi, z oswajaniem ich z tematyką zdrowia psychicznego i jego zaburzeń a także z promowaniem literatury, która może wspierać rozwój psychiczny, emocjonalny i intelektualny. Pierwszym punktem wyprawy było spotkanie terapeutyczne w Bibliotece w Choroszczy z psycholog, psychoterapeutką, biegłą sądową - Dianą Homą, która szczegółowo zajęła się tematem depresji, opowiadając co robić, gdy ta choroba pojawia się u osób bliskich, jak jej przeciwdziałać, a także, jak się ją leczy. 

Potem uczestnicy wzięli udział w pierwszej w historii SPP ZOZ w Choroszczy wycieczce po  Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy. W jej trakcie Dyrektor placówki - Bogdan Minkiewicz, opowiedział o tym, jak funkcjonuje szpital, jakie ma oddziały, kto jest tu leczony, jak wyglądała terapia psychiatryczna na początku powstania szpitala, czyli w latach 30. XX wieku. Młodzież zwiedziła jeden z zamkniętych dwa lata temu oddziałów, co wywołało w nich spore emocje. Na koniec młodzi ludzie wzięli udział w przekazaniu dwóch nowych ambulansów transportu medycznego przez Urząd Marszałkowski choroszczańskiemu szpitalowi.

Diana Homa stoi przed młodzieżą licealną. W tle półki z książkami.Diana Homa stoi przed młodzieżą i mówi gestykulując. Za nią wyświetlona strona prezentacji.Na podwórku, na chodniku stoi grupa ludzi złożona z licealistów i kilku dorosłych przed przemawiającym do nich Bogdanem Minkiewiczem. W tle niski długi budynek z kilkoma wejściami i trawnik.Młodzi ludzie stoją i słuchają zwróconego do nich Bogdana Minkiewicza. W tle stary budynek z zabytkowej pomarańczowej cegły.

Wieczorem gościliśmy w Książnicy Podlaskiej młodzież, dzieci i rodziców, którzy zgłębiali temat roli gier w psychice człowieka. Uczestnicy najpierw wysłuchali wystąpienia o psychologicznym portrecie gracza, co zainspirowało ich do bardzo żywej dyskusji na temat pozytywnego i negatywnego wpływu gier na emocje i zdrowie psychiczne ludzi. Dyskusję i spotkanie poprowadziła Diana Homa z pomocą jej współpracowników z Białostockiego Centrum Zdrowia Psychicznego DH Medica oraz kulturoznawca dr Sebastian Kochaniec.

PSYCHOPROJEKT - gry.png

 IMG_20240911_180414.jpgIMG_20240911_180414.jpgIMG_20240911_180414.jpgIMG_20240911_180414.jpg

  • 16 i 17 września w trzech podlaskich bibliotekach o uczuciach rozmawiała z dziećmi Tina Oziewicz - autorka literatury dziecięcej, absolwentka filozofii i anglistyki. W trakcie tych spotkań najmłodsi nie tylko dowiadywali się, jak może wyglądać smutek, żal, radość, samotność, lęk, a nawet odwaga, lecz również malowali te spośród nich, które często się w nich pojawiają. Spotkania odbyły się w:

Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Rutkach-Kossakach o godz. 9:30 

W jasnej sali szkolnej na dywanie siedzą dzieci w wieku około 7 lat w okręgu. Pisarka Tina Oziewicz siedzi na niskim krzesełku i pokazuje im coś w trzymanej książce.W sali szkolnej dzieci siedzą przy stolikach z kartkami przed sobą i patrzą na stojącą Tinę Oziewicz, która do nich mówi.

w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuleszach Kościelnych o godz. 11:00

Dzieci w wieku około 7 lat siedzą przy stole przed nimi Tina Oziewicz stoi trzymając swoją książkę.Dłonie Tiny Oziewicz trzymają rysunek wykonany przez dziecko. Na nim dwie postacie wyglądające na smutne, obok nich kwiaty, trawa, chmury, słońce.

 w Filii nr 13 Książnicy Podlaskiej

Tina Oziewicz siedzi na krześle przy stoliku i pokazuje siedzącym przed nią na podłodze przedszkolakom swoje książki, które stoją na stoliku.Przedszkolaki siedzą na kolorowej macie , obok nich białe kartki. Na nich dzieci rysują kredkami

  • 20 września w Książnicy Podlaskiej zaproponowaliśmy coś dla wielbicieli true crime, kryminalistyki i literatury kryminalnej

 PSYCHOPROJEKT true crime.png

W programie:

11:00 - 12:30 – Dyssocjalni mordercy i autystyczni detektywi, jako bohaterowie współczesnych powieści kryminalnych / wykład popularnonaukowy dla młodzieży i dorosłych poprowadzi dr hab. Marek Kochanowski, prof. UwB

IMG_20240919_145724.jpgIMG_20240919_145724.jpgIMG_20240919_145724.jpgIMG_20240919_145724.jpg

17:00 - 18:30 – Czy każdy psychopata to morderca? Osobowość dyssocjalna, socjopatyczna, narcystyczna w profilowaniu kryminalnym / spotkanie z najsłynniejszym polskim profilerem kryminalnym dr. Bogdanem Lachem.

IMG_20240917_141908.jpgIMG_20240917_141908.jpgIMG_20240917_141908.jpgIMG_20240917_141908.jpgIMG_20240917_141908.jpgIMG_20240917_141908.jpg

19:00 - 20:30 – Dlaczego lubimy wchodzić w głowy seryjnych morderców? / spotkanie z topową podcasterką true crime Renatą Kuryłowicz, znaną jako Renata z Worka Kości.  Spotkanie przełożone na 27 września na godz. 18:00.

  • 24 września w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy zorganizowaliśmy warsztat prowadzony przez Natalię Fiedorczuk (pisarkę tworząca dla dorosłych i dzieci, redaktorkę) kierowany do rodziców oraz bibliotekarzy pracujących z najmłodszymi, pt. Wychowanie bez przemocy, czyli jak indywidualność manifestuje się przy stole podczas jedzenia racuchów zamiast rosołu?  Dzięki niemu uczestnicy poznawali  jak korzystać ze storytellingu rodzicielskiego i z satysfakcją spędzać wartościowy czas z dzieckiem.

461411763_969123368588098_7144053756301947480_n.jpg461411763_969123368588098_7144053756301947480_n.jpg461411763_969123368588098_7144053756301947480_n.jpg461411763_969123368588098_7144053756301947480_n.jpg

  • 25 września od godz. 18:00 w Książnicy Podlaskiej odbyło się spotkanie autorskie z Natalią Fiedorczuk , zatytułowane Obraz współczesnych trzydziestolatków w książkach Natalii Fiedorczuk, poprowadziła je dr Marta Kowerko-Urbańczyk. 

    Pisarka tworząca literaturę dla dorosłych (nagrodzoną za 2016 rok Paszportem Polityki) i dla dzieci, redaktorka specjalizująca się w tematyce wychowania dzieci, opowiadała m. in. o swoich psychologicznych inspiracjach, o trudnościach jakie dotykają matki i dzieci we współczesnej rzeczywistości.

PSYCHOPROJEKT - N. Fiedorczuk spotk.jpg460941978_833738605602053_5254525851011743951_n.jpg460941978_833738605602053_5254525851011743951_n.jpg460941978_833738605602053_5254525851011743951_n.jpg460941978_833738605602053_5254525851011743951_n.jpg

 

  •  27 września od godz. 18:00 w Książnicy Podlaskiej spotkanie autorskie z Renatą z Worka Kości zatytułowane Dlaczego lubimy wchodzić w głowy seryjnych morderców? /przełożone z 20 września/ 

Renata z Worka Kości (właśc. Renata Kuryłowicz) - podcasterka true crime, historyczka sztuki, redaktorka, która na swoim kanele na You Tube zajmuje się szczególnie makabrycznymi i trudnymi tematami, o których opowiada jednak z niezwykłą klasą, ciepłym, przyjemnym głosem; prowadzi także cocktail bar w Warszawie, w którym regularnie prowadzi spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin na tematy: zbrodni, prawa i psychologii.

PSYCHOPROJEKT - Kuryłowicz.jpg

461505402_837174158591831_2133280760060119114_n.jpg461505402_837174158591831_2133280760060119114_n.jpg461505402_837174158591831_2133280760060119114_n.jpg461505402_837174158591831_2133280760060119114_n.jpg

Podsumowanie filmowe "Psychologia na Usługach Literatury"

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK (1).jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Powrót na początek strony